Powrót do BlogowiSKO Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brześciu
Zakładanie remizy śródpolnej w ramach programu „Ożywić pola – Rok Bażanta”

Zakładanie remizy śródpolnej w ramach programu „Ożywić pola – Rok Bażanta”

Warszawa 19.04.2016

Nasza szkoła w tym roku po raz pierwszy bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Ożywić pola” – Rok Bażanta. W jego ramach, razem z Kołem Łowieckim „Mozgawa” podejmujemy różne działania. Głównym zadaniem w programie Ożywić pola jest sadzenie drzew, czyli tworzenie remiz śródpolnych. Tradycyjnie – remiza to niewielkie skupisko drzew, krzewów i roślin zielnych pośród pól. Swoista wysepka bioróżnorodności wśród monokultury upraw, maleńka oaza dla wielu zwierząt i roślin w świecie zdominowanym przez p

14 kwietnia uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji tworzenia zadrzewień śródpolnych w okolicach Nowej Olszówki. Razem z myśliwymi i przedstawicielami Nadleśnictwa Jędrzejów 6 naszych uczniów sadziło jabłonie, czereśnie, kaliny, dęby, świerki, derenie i brzozy. Tworzyliśmy remizę głównie z myślą o ptakach, ale z pewnością nie tylko one dobrze się tam poczują. Zamieszkają tam też owady, pająki, płazy (ropuchy, żaby), gady (jaszczurki, zaskrońce), małe ssaki (ryjówki, jeże). Wszystkie zwierzęta będą mile widziane, bowiem zwiększają bioróżnorodność!

Zadrzewienia śródpolne oraz inne tzw. użytki ekologiczne są wciąż mało docenianym składnikiem krajobrazu rolniczego. Tymczasem w każdym obwodzie łowieckim znajdują się niewielkie skrawki nie uprawianego terenu, na których można założyć remizy, choćby niewielkie. W ten sposób tworzy się tzw. teren mozaikowy. Z punktu widzenia zwierząt bytujących w środowisku rolniczym remizy śródpolne i inne zakrzewienia spełniają wiele bardzo ważnych funkcji: stanowią naturalną osłonę przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych, są rezerwuarem bazy pokarmowej oraz dają zwierzynie schronienie. Zalesiając mało żyzne pola czy ich fragmenty sprawiamy, że jednolity krajobraz zaczyna się stopniowo przekształcać w coraz bardziej złożony układ ekologiczny. W akcję „Ożywić pola” angażują się rolnicy i myśliwi.

Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Ożywiają w sposób namacalny nasze otoczenie. Oprócz „umilania” życia człowiekowi, ptaki spełniają też ważna rolę w środowisku: niszczą wiele szkodliwych owadów, zjadają resztki i odpadki, rozsiewają wiele gatunków drzew i krzewów. Drapieżniki zabijają duże ilości gryzoni, eliminują osobniki chore i osłabione. Wszystkie te zalety ptaków człowiek dostrzegł już dawno. Dlatego pojawiła się u niego chęć niesienia im pomocy i ochrony.

Mamy nadzieję, że rośliny przyjmą się i w przyszłości zwierzęta będą miały nową bazę żerową oraz miejsce do odpoczynku i schronienia.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Dzień Ziemi

22.04.2024
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne".
Więcej Dzień Ziemi