Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku

Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

09.09.2019
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem oraz opisem zjawisk i procesów gospodarczych związanych z produkcją, przekazywaniem i korzystaniem z różnych dóbr przez społeczeństwo oraz jednostki.
Więcej Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki

Co ma kura do pieniędzy?

04.04.2018
Pierwszy denar został wybity na polskich ziemiach ok. roku 1000 i w tym okresie za tę srebrną monetę można było kupić w Pradze ok. 10 kur.
Więcej Co ma kura do pieniędzy?

Trzy słoiki – drogą do sukcesu?

08.05.2017
Aby w przyszłości być bogatym, warto nad tym pracować już w szkole podstawowej. Pomogą Ci w tym trzy słoiki, na których kolejno napiszesz: Wydatki, Oszczędności, Pomoc innym.
Więcej Trzy słoiki – drogą do sukcesu?

Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

06.04.2017
Każdy bank posiada swój skarbiec. To miejsce wyjątkowo dobrze strzeżone i zwykle mogą go odwiedzać tylko osoby do tego uprawnione. Służy on do zabezpieczania tego, co wartościowe, m.in. złota, pieniędzy, złotych i srebrnych, kolekcjonerskich monet.
Więcej Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

Pożyczać czy nie pożyczać?

06.04.2016
Pożyczamy od innych różne rzeczy: zwykle książki, czasem ubrania albo zabawki. Zdarza się, że pożyczamy też od kogoś pieniądze.
Więcej Pożyczać czy nie pożyczać?

Skarbonka – dziecięcy skarbiec

15.03.2016
Zwykle ma kształt świnki, ale widzieliście z pewnością skarbonki-domki, skarbonki-słonie, skarbonki-pieski, a nawet skarbonki-budki telefoniczne.
Więcej Skarbonka – dziecięcy skarbiec

Skąd wzięły się monety?

04.11.2015
Pierwsze monety, czyli metalowe krążki ze stopu złota i srebra, pojawiły się w starożytnej Lidii (dzisiaj to ziemie Turcji), a potem rozpowszechniły się w rejonie Morza Śródziemnego.
Więcej Skąd wzięły się monety?

Pieniądz

02.09.2015
służy nam do płacenia z różne produkty i usługi.
Więcej Pieniądz

Waluta

02.09.2015
to pieniądz obowiązkowo używany w państwie.
Więcej Waluta

SKO

02.09.2015
czyli Szkolna Kasa Oszczędności została powołana specjalnie dla dzieci.
Więcej SKO

Bank

02.09.2015
to miejsce, gdzie ludzie i firmy trzymają swoje pieniądze.
Więcej Bank

Bankomat

02.09.2015
jest urządzeniem do samodzielnego wypłacania pieniędzy z konta za pomocą karty płatniczej.
Więcej Bankomat

III edycja Programu TalentowiSKO

01.09.2015
Warszawa, 1 września 2015 r. – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają III edycję Programu TalentowiSKO – nowej odsłony Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.
Więcej III edycja Programu TalentowiSKO

Co to jest konto osobiste?

07.04.2015
Wielu z Was zauważyło, że idąc z rodzicami do sklepu, nie posługują się oni pieniędzmi, tylko kartą płatniczą. Sama w sobie nie posiada ona żadnej wartości – jednak kiedy połączymy ją z kontem osobistym – staje się bardzo przydatna. Czym jest zatem owo konto osobiste?
Więcej Co to jest konto osobiste?

Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

13.01.2015
Czy wiecie, że ekonomia w starożytności, czyli bardzo dawno temu oznaczała prowadzenie gospodarstwa domowego, takiego jakie tworzycie wspólnie z rodzicami? Czy wiecie, że w Polsce produkuje się najwięcej jabłek w całej Europie, a sprzedaje innym krajom najwięcej na świecie?
Więcej Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

Czym są oszczędności?

04.11.2014
Od dorosłych wiele słyszy się o samym oszczędzaniu i o tym, jak dobrze to robić. Rzadko zdarza się jednak, aby ktoś w ogóle wyjaśnił, czym są owe oszczędności. A tak jak każdy inny temat wymaga on dokładnego omówienia czy to w szkole, czy z rodzicami.
Więcej Czym są oszczędności?

Matematyka – królowa nauk

28.08.2014
„Matematyka to królowa nauk” - pewnie nie raz słyszeliście takie stwierdzenie. Zastanawialiście się dlaczego tak jest? Co sprawia, że to właśnie ona jest taka ważna?
Więcej Matematyka – królowa nauk

Rozpoczęły się wakacje – wykorzystajcie je na 100 procent!

02.07.2014
Parę dni temu rozpoczęły się upragnione wakacje. Zaraz po uroczystości rozdania świadectw, rozpoczęliście długi, beztroski czas odpoczynku od ciężkiej nauki w szkole. Jak możecie wykorzystać te dwa miesiące? Na pewno bądźcie aktywni! Zwiedzajcie, podróżujcie, a przy okazji odkrywajcie własne talenty!
Więcej Rozpoczęły się wakacje – wykorzystajcie je na 100 procent!

Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

27.06.2014
Rywalizacja, odbywająca się w ramach konkursu „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym” była naprawdę zacięta. Cieszymy się, że tak aktywnie uczestniczyliście w naszym wspólnym projekcie, przy okazji dowiadując się wiele na temat oszczędzania oraz rozwijania własnych talentów, nie tylko tych finansowych. Przedstawiamy wam przebieg konkursu oraz szczegóły, dotyczące jego wyników na etapie krajowym.
Więcej Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

12.06.2014
Konkurs organizowany w ramach Programu TalentowiSKO cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem z Waszej strony. Wszyscy na pewno dobrze pamiętacie projekt, w którym braliście udział z innymi uczniami „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym”. Mieliście za zadanie zorganizować konkurs o oszczędzaniu, przedstawienie na temat związany z finansami oraz aukcję na określony cel. Do rywalizacji stanęły 442 szkoły podstawowe. Sprawdźcie, czy Wasza nie jest jedną z wygranych!
Więcej Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

Przedsiębiorczość od najmłodszych lat

09.06.2014
Przedsiębiorczość to umiejętność pomnażania pieniędzy i mądrego gospodarowania nimi. Czy wiecie, że niektórzy zaczynali dorabiać, jeszcze jako dzieci, niewiele starsze od was. A co, gdyby pójść ich przykładem i zacząć być przedsiębiorczym już dziś?
Więcej Przedsiębiorczość od najmłodszych lat

Jak TalentowiSKO uczy o finansach?

29.04.2014
Talent do oszczędzania drzemie w każdym z nas. Musimy mieć jednak niezbędne informacje i możliwości, żeby umiejętność tą szkolić. Jak je zdobyć? Dzięki Szkolnym Kasom Oszczędności oraz programowi TalentowiSKO.
Więcej Jak TalentowiSKO uczy o finansach?

„TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

16.04.2014
Niezmiernie miło nam poinformować, że program edukacyjny „TalentowiSKO”, w którym uczestniczycie został wyróżniony certyfikatem „Znak Jakości KidZone 2013” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Za wyróżnienie dziękujemy przede wszystkim wam, uczniom, ponieważ to do was kierowany jest projekt.
Więcej „TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

W jakich sprawach może pomóc nam bank?

28.03.2014
Kiedyś nazwa „bank” oznaczała ławkę, przy której pracowali włoscy handlarze. Zajmowali się przekazywaniem monet od jednych klientów do drugich. A jak wygląda bank dzisiaj? Co możemy w nim załatwić?
Więcej W jakich sprawach może pomóc nam bank?

Dlaczego mówi się, że coś jest pewne jak w banku?

06.03.2014
Kiedy ktoś mówi, że coś jest pewne jak w banku, ma na myśli, że coś jest zagwarantowane na 100%. Powiedzenie to wzięło się właśnie stąd, że bank od bardzo długiego czasu kojarzony jest z instytucją, która jest pewna i nie zawodzi swoich klientów.
Więcej Dlaczego mówi się, że coś jest pewne jak w banku?

Skąd w banku biorą się pieniądze?

24.02.2014
Każdy, kto ma odłożone choćby drobne oszczędności, może ulokować je w banku. Jest to dla nas dużo bardziej korzystne niż trzymanie ich w skarbonce, gdyż po określonym czasie dostaniemy więcej pieniędzy, niż wpłaciliśmy na początku.
Więcej Skąd w banku biorą się pieniądze?

Jak działa bank?

19.02.2014
Bank jest instytucją finansową. Pełni on rolę pośrednika między osobami, które chcą pożyczyć pieniądze, a osobami, które mają ich więcej.
Więcej Jak działa bank?

Waluta Euro

23.01.2014
Chcecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy o walucie Euro? W takim razie zobaczcie naszą infografikę!
Więcej Waluta Euro

Czym jest prywatyzacja?

13.01.2014
Prywatyzacja to nic innego, jak zmiana właściciela firmy. Sprzedającym jest w tym wypadku państwo, a kupującym firma lub osoba prywatna.
Więcej Czym jest prywatyzacja?

Jak działa liczarka banknotów?

16.12.2013
Korzystają z niej nie tylko pracownicy banków i kantorów, ale również handlowcy i sprzedawcy. Dowiedzmy się zatem, jak za pomocą liczarki przeliczane są pieniądze.
Więcej Jak działa liczarka banknotów?

Historia złotówki

08.12.2013
Historia polskiego złotego jest niezwykle długa i ciekawa. Dowiedzmy się, co kryje za sobą moneta z orzełkiem na rewersie.
Więcej Historia złotówki

Jak zabezpieczane są banknoty?

28.11.2013
Pewnie nie raz słyszeliście w telewizji czy czytaliście w gazecie o tym, że Policja wykryła podrabiane banknoty. Jak to było możliwe? Otóż każdy wyprodukowany banknot, niezależnie czy to polski złoty, euro czy dolar, posiada zabezpieczenie, które nie sposób podrobić. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie banknotów prawdziwych od tzw. fałszywek.
Więcej Jak zabezpieczane są banknoty?

Talenty Dodajemy

02.09.2013
Cześć! Rusza program TalentowiSKO i strona dla utalentowanych uczniów. Tak, to coś dla Was.
Więcej Talenty Dodajemy
Załaduj starsze