Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku

PIT – podatek od zysku

14.03.2019
Wiosna to czas budzącej się zieleni, krokusów i… rozliczania PIT-ów. Do końca kwietnia każdy, kto w poprzednim roku osiągnął dochód z umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło musi rozliczyć się z podatku dochodowego.
Więcej PIT – podatek od zysku

Leasing – co to takiego?

21.02.2019
W leasing można wziąć praktycznie wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia firmy. Począwszy od maszyn, lokalu, przez sprzęt biurowy, komputery, po samochody. Nic więc dziwnego, że cieszy się on popularnością wśród przedsiębiorców. Na czym polega?
Więcej Leasing – co to takiego?

100 zł bez PIN

03.01.2019
Narodowy Bank Polski wyraził zgodę na podwyższenie z 50 do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.
Więcej 100 zł bez PIN

RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

09.10.2018
Na pewno zauważyłeś, że wszystkie reklamy kredytów i pożyczek mają jeden wspólny element – w każdej pojawia się tajemniczy skrót RRSO, a przy nim pewna wartość wyrażona w procentach. Co oznacza? O czym informuje? Po co umieszcza się go w ofertach banków? Czas rozwiązać tę zagadkę.
Więcej RRSO – co kryje się za tajemniczym skrótem?

Piękna polszczyzna - poszukiwana

06.04.2017
Choć ostatnimi czasy przestrzeganie zasad dobrego wychowania uległo znacznemu rozluźnieniu, warto zdawać sobie sprawę, że przygotowując się do roli przedsiębiorcy, należy te zasady znać.
Więcej Piękna polszczyzna - poszukiwana

Codzienna dyscyplina – drogą na szczyty

15.03.2016
Każdy wie, jak trudno jest systematycznie zajmować się codziennymi sprawami, np. sprzątać swój pokój, utrzymywać porządek w szufladach biurka, bez przypominania wyrzucać śmieci itd.
Więcej Codzienna dyscyplina – drogą na szczyty

Kieszonkowe – moja pierwsza pensja

04.11.2015
Jak wynika z codziennej praktyki, niewielu gimnazjalistów otrzymuje od rodziców kieszonkowe, podczas gdy taka, wypłacana raz w miesiącu suma pieniędzy, doskonale uczy planowania wydatków, oszczędzania, szacunku dla pracy rodziców.
Więcej Kieszonkowe – moja pierwsza pensja

Oszczędzanie – modne

04.11.2015
Oszczędzanie staje się dzisiaj modne. Oszczędzamy pieniądze w SKO, by odłożyć je na jakiś większy cel.
Więcej Oszczędzanie – modne

Spółdzielnia

02.09.2015
to dobrowolne zrzeszenie osób, którego celem jest realizacja wspólnego celu.
Więcej Spółdzielnia

Obrót gotówkowy

02.09.2015
zachodzi wtedy, gdy przyjmowane są wpłaty gotówkowe i występują wypłaty gotówkowe.
Więcej Obrót gotówkowy

Polecenie zapłaty

02.09.2015
polega na tym, że zlecającym naszemu bankowi pobranie pieniędzy z naszego rachunku jest ten, komu jesteśmy winni pieniądze.
Więcej Polecenie zapłaty

III edycja Programu TalentowiSKO

01.09.2015
Warszawa, 1 września 2015 r. – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają III edycję Programu TalentowiSKO – nowej odsłony Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.
Więcej III edycja Programu TalentowiSKO

Co to jest budżet domowy?

07.04.2015
Każda rodzina posiada określoną ilość pieniędzy. Jak dużo – to zależy od wielu rzeczy – na przykład of faktu, jak gospodaruje ona swoimi zarobkami. Czy budżet domowy można sprawdzić? Oczywiście. Wystarczy sporządzić proste zestawienie dochodów i wydatków. Może okazać się ono niezwykle pomocne przy rozsądnym planowaniu budżetu rodziny.
Więcej Co to jest budżet domowy?

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

13.01.2015
W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.
Więcej Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

04.11.2014
Zapewne wielu z Was myślało już nad tym, aby zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Choćby po to, aby mieć coś na własne wydatki. Żeby tak było, trzeba zrobić pierwszy krok, czyli rozpocząć pracę lub własną drobną działalność. Taki właśnie krok zrobił Adrian Drózd – licealista z Oleśnicy, który dzięki swojej pracowitości, pomysłowości i odważnym decyzjom zaistniał w świecie biznesu.
Więcej Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

Co to jest konto osobiste?

28.08.2014
Konto osobiste to jedna z podstawowych usług, oferowanych przez bank. Często osoby w Waszym wieku posiadają już takie. W jaki sposób ułatwia ono życie? Czy warto mieć takie konto?
Więcej Co to jest konto osobiste?

Jak wakacje wpływają na PKB?

28.08.2014
Wakacje to dla uczniów, takich jak Wy, czas odpoczynku od nauki w szkole. Dla wielu ludzi jest jednak okresem wzmożonej aktywności zawodowej, na przykład w rejonach, czy też całych krajach turystycznych.
Więcej Jak wakacje wpływają na PKB?

Przed wami dwa miesiące wakacji!

02.07.2014
Przez ostatnie dziewięć miesięcy poświęcaliście większość swojego czasu na naukę w szkole, zajęcia dodatkowe, odrabianie prac domowych, przygotowywanie się do kartkówek i sprawdzianów. Teraz przed wami całe dwa miesiące upragnionego odpoczynku - wakacji. Czy możecie jednak zastanowić się, jak oprócz relaksu i rozrywki, mądrze wykorzystać te chwile?
Więcej Przed wami dwa miesiące wakacji!

Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

27.06.2014
Rywalizacja, odbywająca się w ramach konkursu „Spółdzielnia dobrych serc” była naprawdę zacięta. Cieszymy się, że tak aktywnie uczestniczyliście w naszym wspólnym projekcie, przy okazji dowiadując się wiele na temat oszczędzania, czy też rozwijania własnych talentów, nie tylko tych finansowych. Przedstawiamy wam przebieg konkursu oraz szczegóły, dotyczące jego wyników na etapie krajowym.
Więcej Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?

17.06.2014
Każdy z nas nie raz w życiu stworzył, czy też wymyślił coś, z czego był potem bardzo dumny. Podobnie jest z przedsiębiorcami. Zdarza im się wymyślić produkt, który jest lepszy od innych i rewolucjonizuje świat. Przedsiębiorcy to ponadto osoby aktywne. Jak działają zatem, aby przegonić konkurencję, kiedy mają już gotowy produkt? A czego my możemy się od nich nauczyć?
Więcej Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?

Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

12.06.2014
Konkurs organizowany w ramach Programu TalentowiSKO cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem z Waszej strony. Do rywalizacji stanęły 42 gimnazja z całej Polski! Waszym zadaniem w projekcie „Spółdzielnia dobrych serc”, była organizacja zbiórki pieniędzy na wybraną akcję społeczną. Musimy przyznać, że wykazaliście się ciężką pracą i pomysłowością.
Więcej Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

Co cechuje osobę przedsiębiorczą?

05.06.2014
Istnieje kilka charakterystycznych cech wyróżniających człowieka przedsiębiorczego. Nie każdy jest jednak taki sam i nie każdy musi je wszystkie posiadać. A czy Ty je masz? Sprawdź się już na starcie i zobacz, w czym jesteś dobry, a nad czym mógłbyś jeszcze popracować!
Więcej Co cechuje osobę przedsiębiorczą?

Czym jest karta przedpłacona?

13.05.2014
Kolejne urodziny? Miesięczne kieszonkowe? Nie musicie już trzymać pieniędzy w skarbonce – możecie wybrać jej elektroniczną wersję – kartę przedpłaconą!
Więcej Czym jest karta przedpłacona?

Kiedy mogę założyć swoje pierwsze konto w banku?

29.04.2014
Pewnie wielu z was wydaje się, że konto w banku przeznaczone jest jedynie dla dorosłych. Jeżeli tak właśnie myślicie, to jesteście w błędzie. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach możesz założyć swoje pierwsze konto!
Więcej Kiedy mogę założyć swoje pierwsze konto w banku?

Gimnazjaliści do boju!

23.04.2014
Święta Wielkanocne za nami, a już dzisiaj pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Egzaminów, które w dużym stopniu zaważą na waszym późniejszym życiu. Od ich wyniku zależeć będzie wybór liceum do którego pójdziecie oraz profil klasy, w której będziecie już na poważnie rozwijać wasze talenty.
Więcej Gimnazjaliści do boju!

„TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

16.04.2014
Niezmiernie miło nam poinformować, że program edukacyjny „TalentowiSKO”, w którym uczestniczycie został wyróżniony certyfikatem „Znak Jakości KidZone 2013” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Za wyróżnienie dziękujemy przede wszystkim wam, uczniom, ponieważ to do was kierowany jest projekt.
Więcej „TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

Wyznaczamy cele i na nie oszczędzamy

11.04.2014
Pierwszym, najtrudniejszym ale i najważniejszym krokiem w oszczędzaniu jest wyznaczenie celu, na który będziemy zbierać pieniądze. Każdy z nas ma marzenia. Jedni najbardziej na świecie pragną nowej gry komputerowej, inni oddaliby wszystko za najnowszy model tabletu, jeszcze inni marzą o wyjeździe wakacyjnym np. nad morze. Jeśli dokonamy wyboru, na co chcemy oszczędzać, łatwiej będzie nam to osiągnąć.
Więcej Wyznaczamy cele i na nie oszczędzamy

Czy każdy z nas ma talent do oszczędzania?

03.04.2014
Oszczędzanie… w pierwszym momencie nie kojarzy się nam to zbyt dobrze. Ale po chwili zastanowienia na ogół zmieniamy zdanie! To dzięki oszczędzaniu możemy pozwolić sobie na rzeczy, które na co dzień są nieosiągalne. Jednak czy każdy z nas może oszczędzać? Oczywiście, że tak! Bo każdy z nas ma talent do oszczędzania – trzeba go tylko najpierw odkryć!
Więcej Czy każdy z nas ma talent do oszczędzania?

Jak oszczędzać, żeby oszczędzić?

24.02.2014
Są osoby, które mówią, że nie mają z czego oszczędzić. Są też takie, które zaczynają oszczędzać, ale szybko się zniechęcają. Tak naprawdę odłożenie pieniędzy jest bardzo łatwe, gdy zna się kilka prostych „trików na oszczędzanie”.
Więcej Jak oszczędzać, żeby oszczędzić?

Dlaczego warto oszczędzać?

19.02.2014
Każdy z was zapewne dostaje pewne kwoty pieniędzy na różne okazje, być może w ramach prezentu na urodziny, a może kieszonkowe. Niezależnie od tego, z jaką częstotliwością je otrzymujecie, pewnie zastanawiacie się, czy lepiej wydać je od razu czy może trochę poczekać i zaoszczędzić większą sumę. Czy w ogóle oszczędzanie się opłaca? Opłaca się i to bardzo!
Więcej Dlaczego warto oszczędzać?

Waluta Euro

23.01.2014
Chcecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy o walucie Euro? W takim razie zobaczcie naszą infografikę!
Więcej Waluta Euro

Kto ustala cenę?

22.01.2014
Czy zastanawiałeś się dlaczego chleb kosztuje 3zł a masło 7zł? Od czego zależy cena produktów, które kupujemy w sklepie? Tak naprawdę zależy od nas, a konkretnie od kupujących i sprzedających.
Więcej Kto ustala cenę?

Czym właściwie jest giełda?

27.12.2013
Giełda papierów wartościowych to coś w rodzaju rynku, na którym spotykają się osoby chcące kupić lub sprzedać akcje, obligacje bądź inne papiery wartościowe.
Więcej Czym właściwie jest giełda?

Jak działa liczarka banknotów?

16.12.2013
Korzystają z niej nie tylko pracownicy banków i kantorów, ale również handlowcy i sprzedawcy. Dowiedzmy się zatem, jak za pomocą liczarki przeliczane są pieniądze.
Więcej Jak działa liczarka banknotów?

Historia złotówki

08.12.2013
Historia polskiego złotego jest niezwykle długa i ciekawa. Dowiedzmy się, co kryje za sobą moneta z orzełkiem na rewersie.
Więcej Historia złotówki

Najważniejsze waluty świata

06.12.2013
Istnieje kilka walut szczególnie ważnych dla globalnej gospodarki, czyli dla większości państw na świecie. Jakie to waluty?
Więcej Najważniejsze waluty świata

Jak zabezpieczane są banknoty?

28.11.2013
Pewnie nie raz słyszeliście w telewizji czy czytaliście w gazecie o tym, że Policja wykryła podrabiane banknoty. Jak to było możliwe? Otóż każdy wyprodukowany banknot, niezależnie czy to polski złoty, euro czy dolar, posiada zabezpieczenie, które nie sposób podrobić. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie banknotów prawdziwych od tzw. fałszywek.
Więcej Jak zabezpieczane są banknoty?

Talenty Mnożymy

02.09.2013
Cześć! Rusza program TalentowiSKO i portal dla utalentowanej młodzieży - więc dla Ciebie. Pewnie wiele razy słyszałeś o sobie: „zdolny, ale...”. Tutaj nie będzie żadnego „ale”.
Więcej Talenty Mnożymy
Załaduj starsze