Powrót do OsobistościSKA
Maria Konopnicka. Z talentem dla społeczeństwa

Maria Konopnicka. Z talentem dla społeczeństwa

Warszawa 02.09.2013

Maria Konopnicka pisała nowele, baśnie, artykuły i wiersze.

Wiele z jej utworów poznajemy w szkole.

Bardzo angażowała się w sprawy społeczne i działalność niepodległościową. Umiała współpracować z innymi. Przyjaźniła się ze znaną pisarką Elizą Orzeszkową, która była jej szkolną koleżanką. W szkole Maria uczyła się krótko, niecałe dwa lata. W tamtych czasach wielu ludzi kształciło się w domach. Miłość do literatury zaszczepił w niej ojciec.

Konopnicka była matką ośmiorga dzieci, ale nie wystarczała jej rola gospodyni domowej. Nie chciała pozostawać na utrzymaniu męża, który sprzeciwiał się marzeniom o karierze literackiej.  Zaczęła pracować jako korepetytorka. Pasjonowała ją praca pisarska. Zarabiała współpracując z gazetami i dzięki wydawaniu książek. Z okazji 25-lecia jej pracy twórczej zorganizowano w Krakowie jubileusz. Maria zaprosiła męża i zafundowała mu podróż na tę uroczystość.

Brała udział w międzynarodowym proteście przeciw prześladowaniu polskich dzieci przez władze pruskie. Walczyła także o prawa kobiet i o uwolnienie politycznych więźniów. Bardzo ceniono jej twórczość i zaangażowanie w sprawy społeczne. W podziękowaniu za zasługi otrzymała od narodu dworek w Żarnowcu koło Krosna.