Lista wiadomości
Strategia win-win – sprawdź czy masz talent do negocjacji?

Strategia win-win – sprawdź czy masz talent do negocjacji?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 05.06.2014

Win - win, czyli wygrany – wygrany, to idealny wynik wszystkich negocjacji. Jak poprowadzić rozmowę, aby uzyskać kompromis, z którego obie strony będą zadowolone? Jak doprowadzić do sytuacji, w której nie ma przegranych, a każdy zyskuje?

Pewnie niejednokrotnie negocjowałeś z rodzicami zakup nowej rzeczy, z nauczycielami – przełożenie klasówki, a z przyjaciółmi – na jaki film iść do kina. Przeprowadzenie negocjacji tak, aby każdy był usatysfakcjonowany to bardzo trudna sztuka, ale można się jej nauczyć. Warto zastanowić się, jakie rozwiązanie zastosować, aby było ono dobre dla jednej i drugiej strony. Co możesz dać w zamian, a co chcesz uzyskać? Przykładowo, jeżeli negocjujesz z rodzicami późniejszy powrót do domu z imprezy, to zaproponuj, że będziesz dzwonił do domu, by dać znać, że wszystko jest w porządku, albo zgódź się, aby rodzice po ciebie przyjechali. Dzięki temu rodzina będzie o ciebie spokojna, a ty spędzisz więcej czasu ze znajomymi. Takie rozwiązanie daje obustronne korzyści, wszyscy są zadowoleni, czyli negocjacje odniosły sukces.

W negocjacjach win – win szukaj rozwiązań, które są dobre nie tylko dla ciebie, ale również dla drugiej strony. Pamiętaj także, że aby osiągnąć sukces negocjacyjny rozmowy powinny przebiegać w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku. Wspólnie z rozmówcą postaraj się wypracować najlepsze wyjście z sytuacji. Bądź elastyczny i nie bój się kompromisu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii