Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Setne urodziny „złotego”

14.03.2019
W ubiegłym roku świętowaliśmy 100-letnie odzyskania przez Polskie niepodległości. W lutym br. miał miejsce kolejny ważny jubileusz – setne urodziny naszej waluty.
Więcej Setne urodziny „złotego”

Dom maklerski

03.01.2019
Dom maklerski to przedsiębiorstwo, którego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z giełdą.
Więcej Dom maklerski

Sztuka dawania napiwków

13.11.2018
Oczywiste jest, że za wykonaną pracę otrzymuje się wynagrodzenie. W sektorze usług, szczególnie w branżach takich jak gastronomia czy hotelarstwo funkcjonuje także specjalna forma premiowania pracowników przez klientów tzw. napiwki.
Więcej Sztuka dawania napiwków

Bez portfela, PINu, a nawet karty

09.10.2018
Nowoczesne formy płatności zastępują nam tradycyjne pieniądze. W sklepie coraz częściej zamiast gotówki wyjmujemy z portfela plastikową kartę, a rachunki płacimy przelewem internetowym.
Więcej Bez portfela, PINu, a nawet karty

Nie bądź Kenem ani Barbie!

04.04.2018
Żyjemy w świecie konsumpcji, czy chcemy tego czy nie. Jednak coraz częściej spotykamy wśród młodych osób postawę uzależnienia względem luksusowych produktów, które proponuje im rynek.
Więcej Nie bądź Kenem ani Barbie!

Wyobraź sobie, czego chcesz

06.04.2016
Kiedy nie bardzo wiemy, do czego zmierzamy, warto uruchomić wyobraźnię. Siadamy w jakimś spokojnym miejscu albo kładziemy się wygodnie i przywołujemy w wyobraźni obraz siebie po zrealizowaniu celu.
Więcej Wyobraź sobie, czego chcesz

Oszczędzanie – modne

04.11.2015
Oszczędzanie staje się dzisiaj modne. Oszczędzamy pieniądze w SKO, by odłożyć je na jakiś większy cel.
Więcej Oszczędzanie – modne

Kredyt

02.09.2015
jest to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą zawarta na piśmie.
Więcej Kredyt

Pożyczka

02.09.2015
zaciągana jest przeważnie na mniejsze inwestycje (np.: kupno telewizora, wakacje lub bieżące wydatki).
Więcej Pożyczka

Weksel

02.09.2015
jest dokumentem, w którym jego wystawca zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie.
Więcej Weksel

Parabank

02.09.2015
to instytucja finansowa, ale bez odpowiedniej licencji i poza nadzorem finansowym oraz gwarancjami bankowymi.
Więcej Parabank

Gwarancja bankowa

02.09.2015
jest to jednostronne zobowiązanie banku zapewniające, że klient banku wykona swoje zobowiązanie wobec innego podmiotu.
Więcej Gwarancja bankowa

Płynność

02.09.2015
jest to zdolność do terminowego regulowania zobowiązań bieżących (krótkoterminowych).
Więcej Płynność

Zysk

02.09.2015
w rachunkowości jest to dodatni wynik finansowy przedsiębiorstwa lub określonej inwestycji.
Więcej Zysk

Bilans

02.09.2015
to kwotowe zestawienie aktywów i pasywów.
Więcej Bilans

Pasywa

02.09.2015
są to źródła finansowania majątku przedsiębiorstwa, czyli aktywów.
Więcej Pasywa

III edycja Programu TalentowiSKO

01.09.2015
Warszawa, 1 września 2015 r. – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają III edycję Programu TalentowiSKO – nowej odsłony Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.
Więcej III edycja Programu TalentowiSKO

Czym się zajmuje analityk finansowy?

07.04.2015
Lubisz liczyć i jesteś dociekliwy? Każdy najmniejszy szczegół ma dla Ciebie znaczenie? Myślisz biznesowo, czyli potrafisz składać wiele faktów w jedną, większą całość i patrzysz w przyszłość? Zatem zawód analityka finansowego jest właśnie dla Ciebie!
Więcej Czym się zajmuje analityk finansowy?

Giełda dla początkujących

13.01.2015
Jeśli zastanawialiście się nad inwestowaniem na giełdzie, musicie poznać kilka podstawowych pojęć i zasad z nią związanych. Warto też, żebyście pamiętali, że na początku wiąże się to z pewnymi trudnościami, które jednak dzięki wytrwałości w pogłębianiu swojej wiedzy finansowej możecie pokonać.
Więcej Giełda dla początkujących

Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

04.11.2014
Jeśli zastanawiacie się nad podjęciem pierwszej pracy – gratulujemy! Historia zna wiele osób, takich jak Wy, które dzięki swojej młodzieńczej chęci do pracy i przedsiębiorczości odniosły sukces na skalę światową. Jedną z nich jest Szwed Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, która od ponad półwieku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Więcej Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

Co to jest budżet domowy?

26.09.2014
Każda rodzina posiada określoną ilość pieniędzy. Jak dużo – to zależy od wielu rzeczy – na przykład of faktu, jak gospodaruje ona swoimi zarobkami. Czy budżet domowy można sprawdzić? Oczywiście. Wystarczy sporządzić proste zestawienie dochodów i wydatków. Może okazać się ono niezwykle pomocne przy rozsądnym planowaniu budżetu rodziny.
Więcej Co to jest budżet domowy?

Co to jest konto osobiste?

28.08.2014
Konto osobiste to jedna z podstawowych usług, oferowanych przez bank. Często osoby w Waszym wieku posiadają już takie. W jaki sposób ułatwia ono życie? Czy warto mieć takie konto?
Więcej Co to jest konto osobiste?

Jak wakacje wpływają na PKB?

28.08.2014
Wakacje to dla uczniów, takich jak Wy, czas odpoczynku od nauki w szkole. Dla wielu ludzi jest jednak okresem wzmożonej aktywności zawodowej, na przykład w rejonach, czy też całych krajach turystycznych.
Więcej Jak wakacje wpływają na PKB?

Wakacje - wykorzystajcie je na 100 procent!

02.07.2014
Przed Wami długo wyczekiwane dwa miesiące upragnionych wakacji. Odpoczniecie od masy sprawdzianów, kartkówek i innych obowiązków szkolnych. Jako uczniowie liceum powoli stajecie się jednak dorosłymi ludźmi, którzy już niedługo staną przed ważnymi życiowymi sprawdzianami. Za rok, może dwa czeka Was egzamin dojrzałości, a zaraz po nim staniecie przed trudnym wyborem uczelni oraz kierunku studiów. Może zatem warto także podczas wakacji pomyśleć o swoim rozwoju?
Więcej Wakacje - wykorzystajcie je na 100 procent!

Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

27.06.2014
Rywalizacja, odbywająca się w ramach konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” była naprawdę zacięta. Cieszymy się, że tak aktywnie uczestniczyliście w naszym wspólnym projekcie, przy okazji dowiadując się wiele na temat oszczędzania, czy też rozwijania talentów, na przykład związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Przedstawiamy wam przebieg konkursu oraz szczegóły, dotyczące jego wyników na etapie krajowym.
Więcej Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

Studia ekonomiczne: czy warto rozwijać swój talent w tym kierunku?

17.06.2014
Ekonomia zajmuje 7 miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków, opublikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2013/ 2014. Na Uniwersytecie Warszawskim o przyjęcie na jedno miejsce ubiegało się ponad 13 osób. Co przyciąga was, absolwentów szkół średnich do nauki tej niełatwej dziedziny?
Więcej Studia ekonomiczne: czy warto rozwijać swój talent w tym kierunku?

Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

12.06.2014
Konkurs organizowany w ramach Programu TalentowiSKO cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem z Waszej strony. Do rywalizacji stanęło ponad 85 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zadanie polegało na zgłoszeniu do konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” pomysłu na własny biznes. Jak pokazały przysłane przez Was prace, jesteście zdolnymi, młodymi ludźmi, którymi kieruje pasja i twórcze myślenie.
Więcej Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

Czym jest karta przedpłacona?

13.05.2014
Kolejne urodziny? Miesięczne kieszonkowe? Nie musicie już trzymać pieniędzy w skarbonce – możecie wybrać jej elektroniczną wersję – kartę przedpłaconą!
Więcej Czym jest karta przedpłacona?

„TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

16.04.2014
Niezmiernie miło nam poinformować, że program edukacyjny „TalentowiSKO”, w którym uczestniczycie został wyróżniony certyfikatem „Znak Jakości KidZone 2013” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Za wyróżnienie dziękujemy przede wszystkim wam, uczniom, ponieważ to do was kierowany jest projekt.
Więcej „TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

Jak szukać pracy by ją znaleźć?

28.03.2014
Wykształcenie jest bardzo cenne przy pokonywaniu kolejnych szczebli kariery, jednak nie zapominajmy o doświadczeniu, które dla przyszłych pracodawców będzie miało kluczową wartość. Jak znaleźć wymarzoną pracę, jak pozyskać szansę na zdobycie tego doświadczenia?
Więcej Jak szukać pracy by ją znaleźć?

Jak możemy zdobyć pieniądze na własny biznes?

24.02.2014
Z pewnością wiele w was chciałoby w niedalekiej przyszłości być niezależnymi finansowo, dzięki własnemu biznesowi. Niektórym młodym ludziom może się wydawać, że brak pieniędzy na rozwinięcie działalności jest istotną barierą. Nic bardziej mylnego! Możliwości na uzyskanie funduszy w celu rozkręcenia własnego biznesu jest wiele. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.
Więcej Jak możemy zdobyć pieniądze na własny biznes?

W co możemy inwestować pieniądze?

19.02.2014
Istnieje wiele sposobów na inwestowanie odłożonych oszczędności. Od nas zależy, który z nich wybierzemy, a konkretnie jak dużą sumę chcemy zainwestować oraz na jak długi okres czasu.
Więcej W co możemy inwestować pieniądze?

Waluta Euro

23.01.2014
Chcecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy o walucie Euro? W takim razie zobaczcie naszą infografikę!
Więcej Waluta Euro

Czym właściwie jest giełda?

27.12.2013
Giełda papierów wartościowych to coś w rodzaju rynku, na którym spotykają się osoby chcące kupić lub sprzedać akcje, obligacje bądź inne papiery wartościowe.
Więcej Czym właściwie jest giełda?

Historia złotówki

08.12.2013
Historia polskiego złotego jest niezwykle długa i ciekawa. Dowiedzmy się, co kryje za sobą moneta z orzełkiem na rewersie.
Więcej Historia złotówki

Najważniejsze waluty świata

06.12.2013
Istnieje kilka walut szczególnie ważnych dla globalnej gospodarki, czyli dla większości państw na świecie. Jakie to waluty?
Więcej Najważniejsze waluty świata

Jak zabezpieczane są banknoty?

28.11.2013
Pewnie nie raz słyszeliście w telewizji czy czytaliście w gazecie o tym, że Policja wykryła podrabiane banknoty. Jak to było możliwe? Otóż każdy wyprodukowany banknot, niezależnie czy to polski złoty, euro czy dolar, posiada zabezpieczenie, które nie sposób podrobić. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie banknotów prawdziwych od tzw. fałszywek.
Więcej Jak zabezpieczane są banknoty?

Talenty Potęgujemy

02.09.2013
Cześć! Rusza program TalentowiSKO i portal dla młodych talentów, które chcą podbić świat. Tak, TalentowiSKO jest właśnie dla Ciebie.
Więcej Talenty Potęgujemy
Załaduj starsze