Lista wiadomości
Ruszyła dziewiąta edycja Programu TalentowiSKO

Ruszyła dziewiąta edycja Programu TalentowiSKO

WiadomościSKO Warszawa 01.09.2021

Rozpoczynamy dziewiątą edycję Programu TalentowiSKO! Mamy dla Was nowe zadania konkursowe oraz scenariusze lekcji. Nauczyciele mogą już pobrać wszystkie materiały w panelu dla Szkół po zalogowaniu.

Scenariusze lekcji

Dla najmłodszych dzieci ze szkoły podstawowej przygotowaliśmy lekcję pt. „Mądre triki na marzenia – 3 słoiki – i świat się zmienia!”, dzięki której uczniowie przez zabawę spojrzą na wydawanie pieniędzy z innej perspektywy. Dowiedzą się, że budżet jest ograniczony i nie zawsze starcza pieniędzy na wszystko, co chce się kupić. Nauczą się jak organizować wydatki, podejmować decyzje zakupowe i oszczędzać.

Lekcja „Cel oszczędzania mam, bo o marzeniach decyduję sam!” ma pomóc uczniom klas 4-6 SP dostrzec, że aby spełnić marzenie, trzeba wyznaczyć sobie cel i opracować ścieżkę, która doprowadzi do niego. Dzieci wykonają mapę marzenia oraz stworzą skarbonki przeznaczone do oszczędzania na wyznaczony cel.

Najstarsi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej poznają magię procentu składanego, dzięki scenariuszowi lekcji o nazwie „Jednogroszowy interes, czyli jak zostać milionerem?”. W ciekawy sposób odkryją, jak liczy się procent składany. Dowiedzą się, który rodzaj oprocentowania jest korzystniejszy: roczne czy miesięczne. Dzięki temu będą wiedzieli, która opcja jest lepsza, gdy zdecydują się na włożenie pieniędzy na lokatę w banku.

Młodzież ze szkoły ponadpodstawowej będzie rozmawiała na temat budowania marki osobistej. Dzięki scenariuszowi lekcji „Odkrywam mój sweet spot, buduję markę osobistą i zarabiam na pasji.”, nauczą się jak odkrywać swoje mocne strony, budować poczucie własnej wartości i tym samym pracować nad swoim wizerunkiem.

Konkursy z nagrodami

Kluczowym elementem Programu TalentowiSKO są konkursy, które tradycyjnie rozpoczną się już 30 września. Nie zapomnijcie o zgłoszeniu się do nich! W tym roku konkursy startują w nowej odsłonie. Wprowadziliśmy kilka zmian, ponieważ chcemy, aby konkursy odbyły się niezależnie od tego, czy powrócicie do nauki zdalnej czy zostaniecie w szkołach. Dodatkowo, zadania dla najmłodszych będą związane z ekologią, bo wiemy jak ważne jest szanowanie zasobów naturalnych w dzisiejszych czasach.

W ramach konkursu „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym" dzieci wykonają album, w którym udokumentują, jak oszczędzają w ekologiczny sposób, nadając przedmiotom drugie życie. Przygotują serię wywiadów z dorosłymi pt. „A Ty jak oszczędzasz?”.

Uczestnicy konkursu „Inkubator szkolnych biznesów”, czyli uczniowie szkół ponadpodstawowych, będą musieli zaprezentować pomysł na biznes w formule tzw. elevator speech (forma zwięzłej, krótkiej wypowiedzi), przygotować prezentację multimedialną według konkretnych wytycznych oraz podać uzasadnienie, dlaczego ich projekt powinien wygrać.

Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe.

Patronat nad tegoroczną edycją objęło 14 Kuratoriów Oświaty, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. 

Zapraszamy do udziału w Programie i życzymy dobrej zabawy!

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii