Lista wiadomości
Najważniejsze waluty świata

Najważniejsze waluty świata

WiadomościSKO Dla szkół Warszawa 06.12.2013

Istnieje kilka walut szczególnie ważnych dla globalnej gospodarki, czyli dla większości państw na świecie. Jakie to waluty?

Dolar amerykański jest walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że od początku "powstania" znacznie stracił na wartości, to wciąż bardzo liczy się na arenie międzynarodowej. Z jego udziałem zawieranych jest aż 85% transakcji na rynkach walutowych.

Dobrze znane nam Euro funkcjonuje aż w 17 krajach Unii Europejskiej, a także 11 krajach i terytoriach niezależnych od UE. Historia tej waluty sięga lat 60. XX wieku. Od tego czasu banki centralnej Europy zachodniej koordynowały swoją politykę monetarną.

Funt brytyjski to jedna z najstarszych walut świata i wciąż bardzo ważna na światowym rynku walutowym. Bank Centralny w Anglii, który ją emituje, swoją działalność rozpoczął pod koniec XVII wieku.

Ważną walutą z dalekiego Wschodu jest jen japoński. Kurs jena nie ma bezpośredniego wpływu na gospodarkę Polski, jednak jest bardzo ważny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Do walut o światowym znaczeniu należą również dolar australijski oraz frank szwajcarski.

Pozostałe wpisy z tej kategorii