Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy
Wywiad na temat dobroczynności

Wywiad na temat dobroczynności

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy
Warszawa 27.01.2018

Uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje talenty dziennikarskie, przeprowadzając wywiady na różne tematy ze swoimi nauczycielami. Ostatni wywiad dotyczył dobroczynności, a przeprowadzili go uczniowie klasy 6 z nauczycielką religii - opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu.

- Witamy. Czy możemy przeprowadzić z Panią wywiad na temat dobroczynności?

-  Dzień dobry, witam, bardzo proszę.

-  Jak Pani rozumie słowo dobroczynność?

-  Dobroczynność to działalność osób lub instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy  finansowej lub materialnej.

- Czy uważa Pani, że każdy człowiek może pomagać?

- W pomaganiu nie jest ważne kim jesteśmy,  ile mamy lat, jaki wykonujemy zawód, ale  liczy się nasze serce.

- W jaki sposób można pomagać?

- Jeśli chodzi o pomoc,  możemy przekazywać dary rzeczowe, takie jak żywność, ubrania przybory szkolne. Możemy też przekazywać żywność  dla schronisk dla zwierząt, one też potrzebują naszej pomocy. Możemy przekazywać też dary pieniężne, ale oprócz tego możemy się angażować jako wolontariusze. Co takiego możemy robić? Możemy prowadzić zbiórki pieniężne przez promowanie fundacji na ulicach, możemy  odwiedzać starszych w domach, możemy pójść do domu opieki społecznej, możemy pomagać ludziom starszym, którymi tak naprawdę nie ma kto się zająć, których nikt nie odwiedza.

- Czy myśli Pani, że jest jakiś szczególny czas dobry na pomaganie?

- Pomagamy zawsze i wszędzie. Jeśli chodzi o jakiś szczególny czas myślę, że takiego na pewno nie ma.

- Dlaczego w czasie świątecznym  ludzie bardziej chcą pomagać?

- Grudzień, a szczególnie ten czas przedświąteczny to szczególny okres , kiedy pomaganie jest nam bliższe i jesteśmy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

- Czy może Pani wymienić kilka akcji dobroczynnych, w których ważne jest  pomaganie innym?

- Takie akcje dobroczynne to  np. świąteczna zbiórka żywności,  akcjami charytatywnymi są też wigilie  organizowane w wielkich miastach dla najuboższych, kolejną akcją jest „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”, wśród tych akcji przedświątecznych jest też taka akcja „I TY możesz zostać świętym  Mikołajem” , „Kup Misia” czy też „Szlachetna Paczka”. Oczywiście są też akcje, które prowadziliśmy w szkole. Jedną z akcji  jest akcja „Czysty aniołek”, prawie  wszyscy uczniowie do akcji się włączyli oraz coroczna zbiórka pieniędzy dla potrzebujących dzieci „ Dzieci Dzieciom”.

- Czy może nam Pani powiedzieć jakie fundacje i instytucje zajmują się pomaganiem?

- Oj, tych  fundacji jest bardzo wiele, może wymienię te, z którymi być może już spotkaliście się. Jedną z takich fundacji jest Fundacja TVN  „ Nie Jesteś Sam”  ,kolejna fundacja to Fundacja „Godne Życie”, Caritas ,Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Wotum, Polski Czerwony Krzyż, tych fundacji jest o wiele więcej i pomagają one nie tylko potrzebującym w kraju, ale i tym którzy są bardzo daleko i w ich życiu dzieją się nieprzyjemne rzeczy.

- Czy ma Pani dla nas jakieś rady, w jaki sposób my możemy pomagać?

- Ja myślę, że każdy z was może pomagać, najpierw swoim rodzicom, kolegom koleżankom, w dalszej kolejności możecie pomagać starszym ludziom, których spotkacie na ulicy czy w autobusie, możecie też włączać się w różnego rodzaju akcje charytatywne. W tym roku szkolnym włączyliście się w kilka akcji charytatywnych i dobrze, bo każdy człowiek powinien pomagać  i dzielić się z innymi.

- Dziękujemy za poświęcony mam czas i udzielenie wywiadu oraz za wyczerpujące informacje i dobre rady.

- Ja również wam dziękuję, było mi bardzo miło.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Dzień Ziemi

22.04.2024
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne".
Więcej Dzień Ziemi