Lista wiadomości
Jak zabezpieczane są banknoty?

Jak zabezpieczane są banknoty?

WiadomościSKO Warszawa 28.11.2013

Pewnie nie raz słyszeliście w telewizji czy czytaliście w gazecie o tym, że Policja wykryła podrabiane banknoty. Jak to było możliwe? Otóż każdy wyprodukowany banknot, niezależnie czy to polski złoty, euro czy dolar, posiada zabezpieczenie, które nie sposób podrobić. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie banknotów prawdziwych od tzw. fałszywek.

Jakie są to zabezpieczenia?

Opiszemy Wam to na przykładzie polskiej waluty. Przykładowo przy lewym marginesie każdego banknotu znajduje się znak wodny. Jest to specyficzne zgrubienie z powtórzonym wizerunkiem władcy. Znak wodny powstaje dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Najlepiej widoczny jest, jeśli podstawicie banknot pod światło. Inne zabezpieczenia to m.in. nitka zabezpieczająca z obu stron banknotu, na której widoczny jest napis zawierający cyfrowe oznaczenie nominału i skrót "ZŁ”. Są to także znaki recto verso, również widoczne w intensywnym świetle oraz nadruki z efektem kątowym.

Równie ważny jest papier z jakiego wytwarzane są banknoty. Zawiera on w swoim składzie włókna bawełniane charakterystyczne w dotyku, a także wypukłe pola. Są to m.in. cyfrowe oznaczenia nominału oraz portretu władcy. Co więcej każdy banknot posiada swój odrębny numer przypisany tylko jemu.

A co jeśli trafi Wam się fałszywka? Pamiętajcie żeby nie wprowadzać jej do obiegu. Najlepiej zgłosić się do najbliższej jednostki policji albo do kasy banku by sprawdzić jej autentyczność.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Setne urodziny „złotego”

14.03.2019
W ubiegłym roku świętowaliśmy 100-letnie odzyskania przez Polskie niepodległości. W lutym br. miał miejsce kolejny ważny jubileusz – setne urodziny naszej waluty.
Więcej Setne urodziny „złotego”

Dom maklerski

03.01.2019
Dom maklerski to przedsiębiorstwo, którego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z giełdą.
Więcej Dom maklerski

Sztuka dawania napiwków

13.11.2018
Oczywiste jest, że za wykonaną pracę otrzymuje się wynagrodzenie. W sektorze usług, szczególnie w branżach takich jak gastronomia czy hotelarstwo funkcjonuje także specjalna forma premiowania pracowników przez klientów tzw. napiwki.
Więcej Sztuka dawania napiwków