Lista wiadomości
Jak dobrze prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak dobrze prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej

WiadomościSKO TalentowiSKO Warszawa 11.04.2014

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych elementów poszukiwania pracy. To najlepszy moment do zaprezentowania własnych zalet potencjalnemu pracodawcy.

Zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, z nadzieją oczekujemy na kontakt ze strony naszego przyszłego pracodawcy. W końcu telefon dzwoni i dostajemy pierwsze zaproszenie. Wiele osób najpierw reaguje okrzykiem radości „Hura!”, jednak po chwili emocje opadają i pojawia się zdenerwowanie. O co mnie będą pytać? Jak będzie wyglądać rozmowa?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy bardzo ważny element rekrutacji. Oznacza, że firma poważnie zainteresowała się Twoją kandydaturą.

Teraz musisz przygotować się do rozmowy zarówno mentalnie jak i merytorycznie, aby dać się poznać z jak najlepszej strony!

Na początku zdobądź rzetelne dane dotyczące firmy i stanowiska, o które się ubiegasz. Potem na kartce papieru wypisz najważniejsze informacje o sobie i swojej dotychczasowej karierze. Bardzo ważna jest punktualność, spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną może przekreślić Twoją kandydaturę. Przygotuj więc wcześniej odpowiednie ubranie i sprawdź, jak dojechać na miejsce spotkania.

Spróbuj opanować stres. Musisz uwierzyć, że jesteś odpowiednią osobą na aplikowane przez siebie stanowisko. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź pewny siebie, lecz nie zarozumiały. Wyrażaj się precyzyjnie i nie wstydź się mówić o swoich mocnych stronach.

Pamiętaj, że uśmiech rozładowuje napięcie. Osoby, z którymi będziesz rozmawiał nie są twoimi wrogami, co ważniejsze możliwe, że po zakończeniu rekrutacji staną się twoimi przyszłymi koleżankami i kolegami z pracy.

Co ważne – po spotkaniu pamiętaj o wysłaniu maila z podziękowaniem za rozmowę. Pokaże to, że poważnie myślisz o podjęciu pracy w danej firmie.

Pozostałe wpisy z tej kategorii