Lista wiadomości
Jak bezpiecznie używać kart płatniczych?

Jak bezpiecznie używać kart płatniczych?

W portfelach Polaków jest obecnie aż 42 mln kart płatniczych.

Z roku na rok w naszym kraju rośnie popularność rozliczeń bezgotówkowych. To duża wygoda, ponieważ nie trzeba nosić ze sobą pieniędzy, ale też nowe zagrożenia. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących używania kart płatniczych, które pomagają ograniczyć ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie.

Bezpiecznie, czyli jak?

Wydawcy kart stosują szereg zabezpieczeń chroniących nasze pieniądze. Podstawowym jest czterocyfrowy kod PIN, który służy do zatwierdzania transakcji. Jest to swego rodzaju podpis elektroniczny posiadacza karty. Należy pamiętać, aby wpisując PIN zawsze zasłaniać klawiaturę ręką lub portfelem, aby ochronić go przed ciekawością osób postronnych. Zapominalscy w żadnym wypadku nie powinni zapisywać PIN-u na karcie ani w portfelu. Dodatkową barierę stanowi wbudowany mikroprocesor, który zapobiega duplikowaniu kart oraz chroni przed tzw. skimmingiem, czyli metodą kopiowania danych z paska magnetycznego.

Technologie nie zastąpią jednak ostrożności właściciela karty. W trosce o bezpieczeństwo swoich oszczędności nigdy nie powinno się spuszczać karty z oczu, a w razie jej zgubienia lub kradzieży należy niezwłocznie ją zastrzec. Na wypadek, gdyby karta trafiła w niepowołane ręce, warto też ustawić limity transakcji, które zminimalizują ewentualne negatywne skutki. W przypadku płatności w internecie zawsze należy sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane (symbol kłódki). Warto też unikać publicznych sieci Wi-Fi, które są furtką dla cyberprzestępców.

Pozostałe wpisy z tej kategorii