Lista wiadomości
Czym jest karta przedpłacona?

Czym jest karta przedpłacona?

WiadomościSKO Warszawa 13.05.2014

Kolejne urodziny? Miesięczne kieszonkowe? Nie musicie już trzymać pieniędzy w skarbonce – możecie wybrać jej elektroniczną wersję – kartę przedpłaconą!

Czy wiecie, że taka karta to stosunkowo młody wynalazek? Odkrył je francuz Laurent Granier w 2001 roku. W naszym kraju możemy posługiwać się nią od 2002 roku, czyli szybko przeliczając już od 12 lat.

Ale czym właściwie jest karta przedpłacona? To taka elektroniczna skarbonka: kiedy macie już oszczędności, możecie poprosić rodziców o wpłacanie ich do jej. Macie może właśnie urodziny i chcielibyście otrzymać pieniądze elektronicznie? Umożliwi to taka właśnie karta! Rozwiązanie takie będzie bezpieczne oraz wygodne, ponieważ nie będziecie musieli nosić pieniędzy przy sobie. Nieważne, czy idziecie do kina, jedziecie na wakacje, czy tylko spotykacie się ze znajomymi, wasze oszczędności są zawsze tam gdzie wy.

Jest to także świetny sposób na płacenie za wasze zakupy w Internecie: dokładnie wiecie na ile możecie sobie pozwolić, ponieważ na bieżąco możecie sprawdzać stan waszego konta oraz przeglądać zestawienia dokonywanych płatności. Jeśli potrzebujecie środków, które zgromadziliście wcześniej na takiej karcie, to zawsze możecie je także samodzielnie wyjąć, na przykład z bankomatu. Tak samo jak w portfelu, nigdy nie wyjmiecie jednak więcej, niż w nim jest. Co więc kiedy wasze oszczędności się skończą? Podobnie, jak w przypadku telefonu pre-paid - doładowuje się konto.

A co stanie się, kiedy karta wam zginie? Chroniona jest ona kodem PIN, który znacie tylko wy i którego nie powinniście nikomu podawać. Oznacza to, że nikt po za wami nie może z niej korzystać. Ponadto, w razie czego, wasi rodzice zawsze mogą odwiedzić bank lub telefonicznie zgłosić zgubę. Bez większych kłopotów podejmą także z banku wasze oszczędności.

Pozostałe wpisy z tej kategorii