Lista wiadomości
Bez portfela, PINu, a nawet karty

Bez portfela, PINu, a nawet karty

WiadomościSKO Warszawa 09.10.2018

Nowoczesne formy płatności zastępują nam tradycyjne pieniądze. W sklepie coraz częściej zamiast gotówki wyjmujemy z portfela plastikową kartę, a rachunki płacimy przelewem internetowym.

Nowoczesne formy płatności zastępują nam tradycyjne pieniądze. W sklepie coraz częściej zamiast gotówki wyjmujemy z portfela plastikową kartę, a rachunki płacimy przelewem internetowym. To tzw. transakcje bezgotówkowe, czyli takie, w których posługujemy się pieniądzem elektronicznym. W tym przypadku wpłacane na konto środki przyjmują postać cyfrowego zapisu w systemie informatycznym banku. Płatności bezgotówkowe są w Polsce coraz popularniejszym sposobem zapłaty za towary i usługi. W ten sposób plik pieniędzy może być zastąpiony plastikową kartą lub urządzeniem mobilnym.

Najszybciej w Europie

Wraz z rozwojem nowych technologii karty płatnicze zyskują nowe funkcjonalności. Jedną z nich jest opcja płatności zbliżeniowych, która w naszym kraju rozwija się najszybciej w Europie. Karta z wbudowanym mikroprocesorem umożliwia dokonywanie szybkich płatności bez konieczności wkładania karty do terminala – urządzenia służącego do przyjmowania płatności bezgotówkowych – oraz podawania kodu PIN, czyli pewnego rodzaju hasła do naszej karty.

Kolejną odsłoną technologicznej rewolucji w płatnościach są płatności mobilne, tu transakcje dokonywane są za pomocą urządzenia mobilnego np. telefonu, tabletu lub specjalnych zbliżeniowych gadżetów takich jak zegarki, naklejki, opaski czy breloczki. Jak widać, aby zrobić zakupy w supermarkecie nie potrzebujemy już portfela, a nawet karty. Ciekawe co przyniesie nam przyszłość…

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Setne urodziny „złotego”

14.03.2019
W ubiegłym roku świętowaliśmy 100-letnie odzyskania przez Polskie niepodległości. W lutym br. miał miejsce kolejny ważny jubileusz – setne urodziny naszej waluty.
Więcej Setne urodziny „złotego”

Dom maklerski

03.01.2019
Dom maklerski to przedsiębiorstwo, którego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z giełdą.
Więcej Dom maklerski

Sztuka dawania napiwków

13.11.2018
Oczywiste jest, że za wykonaną pracę otrzymuje się wynagrodzenie. W sektorze usług, szczególnie w branżach takich jak gastronomia czy hotelarstwo funkcjonuje także specjalna forma premiowania pracowników przez klientów tzw. napiwki.
Więcej Sztuka dawania napiwków