Lista wiadomości
Moc kredytu

Moc kredytu

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Każdy może mieć pomysł na świetne przedsięwzięcie, ale często brakuje mu pieniędzy na jego realizację.

Aby ułatwić rozwiązanie tego problemu, ludzkość wynalazła kredyt. Dzięki kredytom nawet najambitniejsze pomysły stają się rzeczywistością. Współcześnie funkcjonuje wiele rodzajów kredytu. Wszystkie działają na podobnej zasadzie.

Ludzie i firmy składają do banku swoje oszczędności, na przykład w formie lokat. Dzięki temu bank ma kapitał, który może pożyczać. Dłużnik po jakimś czasie oddaje pożyczone pieniądze wraz z odsetkami. Z tych odsetek pokrywany jest koszt działania banku, a także wypłacany zysk tym, którzy w banku oszczędzają.

Słowo kredyt pochodzi od łacińskiego credo - wierzę. Łatwo zapamiętać, że ten, kto pożycza komuś pieniądze, staje się wierzycielem. Po prostu wierzy, że dłużnik dotrzyma umowy. Jest zatem element niepewności. Bank dysponuje pieniędzmi z lokat swoich klientów, dlatego starannie rozpatruje, czy warto zaryzykować. W tym celu ustala wiarygodność kredytową osoby, która ubiega się o kredyt.

Starający się o kredyt przedsiębiorca przedstawia w banku dokumenty. Jednym z najważniejszych dokumentów jest biznesplan, czyli dokładny opis planowanego przedsięwzięcia. Fachowcy w banku oceniają szansę powodzenia projektu. I jeśli ta ocena wypadnie pomyślnie, przyznają kredyt.

Warto mieć pomysły i warto umieć je zapisać w formie profesjonalnego planu. TalentowiSKO organizuje konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na biznesplan. Szczegóły konkursu wkrótce.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Małe kroki do wielkiego celu

15.03.2016
Wielu współczesnych milionerów za jedną z najważniejszych czynności wiodących do sukcesu uważa postawienie sobie celu, do którego chcą zmierzać.
Więcej Małe kroki do wielkiego celu

Czym się zajmuje analityk finansowy?

07.04.2015
Lubisz liczyć i jesteś dociekliwy? Każdy najmniejszy szczegół ma dla Ciebie znaczenie? Myślisz biznesowo, czyli potrafisz składać wiele faktów w jedną, większą całość i patrzysz w przyszłość? Zatem zawód analityka finansowego jest właśnie dla Ciebie!
Więcej Czym się zajmuje analityk finansowy?

Giełda dla początkujących

13.01.2015
Jeśli zastanawialiście się nad inwestowaniem na giełdzie, musicie poznać kilka podstawowych pojęć i zasad z nią związanych. Warto też, żebyście pamiętali, że na początku wiąże się to z pewnymi trudnościami, które jednak dzięki wytrwałości w pogłębianiu swojej wiedzy finansowej możecie pokonać.
Więcej Giełda dla początkujących

Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

04.11.2014
Jeśli zastanawiacie się nad podjęciem pierwszej pracy – gratulujemy! Historia zna wiele osób, takich jak Wy, które dzięki swojej młodzieńczej chęci do pracy i przedsiębiorczości odniosły sukces na skalę światową. Jedną z nich jest Szwed Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, która od ponad półwieku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Więcej Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA