Lista wiadomości
Biznesplan - zaplanowany sukces

Biznesplan - zaplanowany sukces

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Jak już wiesz, przedsiębiorca ubiegający się o kredyt przedstawia w banku biznesplan. Ale biznesplany sporządzają również firmy, które wcale nie potrzebują kredytu.

Biznesplan to całościowy opis celów i zadań jakie stoją przed przedsiębiorstwem. To bardzo istotne wiedzieć, czego się chce i jak to można osiągnąć. Planowanie ważne jest nie tylko w biznesie. Nawet wyjazd na weekendową wycieczkę wymaga przygotowań. Gdzie warto pojechać, jak tam się dostać, ile pieniędzy ze sobą zabrać i skąd je wziąć? Biznesmeni mają podobne dylematy do rozstrzygnięcia, z taką różnicą, że muszą brać pod uwagę działania konkurencji i całą sytuację na rynku.

Tworzenie biznesplanu zmierza do ustalenia opłacalności przedsięwzięcia. Służy temu analiza finansowa, która uwzględnia między innymi dotychczasowe dochody i wydatki. Dzięki niej przedsiębiorca orientuje się, na czym lepiej zarabia, a które koszty są zbyt wysokie. Następnym ważnym elementem biznesplanu jest analiza rynku. Tutaj na podstawie badań określa się na przykład, czego potrzebują konsumenci i ile są skłonni za to zapłacić. Trzecim podstawowym składnikiem biznesplanu jest analiza SWOT, w której rozpatruje się wszystkie słabe i mocne strony projektu, a także szanse jego powodzenia i zagrożenia, które mogą się pojawić.

Wróćmy na koniec do przykładu z wycieczką. Na podstawie analizy finansowej określasz, czy warto kupić bilet na pierwszą klasę, czy może jednak taniej będzie pojechać rowerem. Zastanawianie się, czy wycieczka będzie atrakcyjna dla przyjaciół, to rozważania z dziedziny analizy rynkowej. Natomiast zaplanowanie atrakcji na wypadek, gdyby cały czas padało, przypomina wyciąganie wniosków z analizy SWOT.

Wszystkie podstawowe działy biznesplanu omówimy w następnych artykułach.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Małe kroki do wielkiego celu

15.03.2016
Wielu współczesnych milionerów za jedną z najważniejszych czynności wiodących do sukcesu uważa postawienie sobie celu, do którego chcą zmierzać.
Więcej Małe kroki do wielkiego celu

Czym się zajmuje analityk finansowy?

07.04.2015
Lubisz liczyć i jesteś dociekliwy? Każdy najmniejszy szczegół ma dla Ciebie znaczenie? Myślisz biznesowo, czyli potrafisz składać wiele faktów w jedną, większą całość i patrzysz w przyszłość? Zatem zawód analityka finansowego jest właśnie dla Ciebie!
Więcej Czym się zajmuje analityk finansowy?

Giełda dla początkujących

13.01.2015
Jeśli zastanawialiście się nad inwestowaniem na giełdzie, musicie poznać kilka podstawowych pojęć i zasad z nią związanych. Warto też, żebyście pamiętali, że na początku wiąże się to z pewnymi trudnościami, które jednak dzięki wytrwałości w pogłębianiu swojej wiedzy finansowej możecie pokonać.
Więcej Giełda dla początkujących

Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

04.11.2014
Jeśli zastanawiacie się nad podjęciem pierwszej pracy – gratulujemy! Historia zna wiele osób, takich jak Wy, które dzięki swojej młodzieńczej chęci do pracy i przedsiębiorczości odniosły sukces na skalę światową. Jedną z nich jest Szwed Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, która od ponad półwieku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Więcej Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA