Lista wiadomości
Analiza SWOT

Analiza SWOT

OpowieściSKO Warszawa 25.08.2021

Analiza SWOT jest jedną z podstawowych metod analizy strategicznej przedsiębiorstwa. Nazwa metody pochodzi od pierwszych liter angielskich słów:

  • strengths (mocne strony), 
  • weaknesses (słabe strony), 
  • opportunities (szanse potencjalne lub zaistniałe w otoczeniu),
  • threats (zagrożenia prawdopodobne lub istniejące w otoczeniu).

Można ją stosować dla całego przedsiębiorstwa lub w poszczególnych sferach jego funkcjonowania, np. marketingu, finansach, produkcji, itp. Można jej używać również przy wprowadzaniu nowego produktu na rynek.

Aby sporządzić analizę SWOT, należy określić i pogrupować wszystkie czynniki, które mają wpływ na bieżącą i przyszłą sytuację przedsiębiorstwa (jego pozycję na rynku). W analizie stosowane są dwa podstawowe kryteria klasyfikacji:

  • czynniki zewnętrzne w stosunku do organizacji (wywierające wpływ pozytywny i negatywny) zidentyfikowane z wykorzystaniem metod takich jak: analiza scenariuszy, metoda PEST, itp.
  • uwarunkowania wewnętrzne (pozytywne oraz negatywne) - charakteryzujące stan przedsiębiorstwa w przekroju wszystkich najważniejszych grup zasobów (personel, zasoby finansowe, wiedza, zasoby techniczne, itp.).

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Małe kroki do wielkiego celu

15.03.2016
Wielu współczesnych milionerów za jedną z najważniejszych czynności wiodących do sukcesu uważa postawienie sobie celu, do którego chcą zmierzać.
Więcej Małe kroki do wielkiego celu

Czym się zajmuje analityk finansowy?

07.04.2015
Lubisz liczyć i jesteś dociekliwy? Każdy najmniejszy szczegół ma dla Ciebie znaczenie? Myślisz biznesowo, czyli potrafisz składać wiele faktów w jedną, większą całość i patrzysz w przyszłość? Zatem zawód analityka finansowego jest właśnie dla Ciebie!
Więcej Czym się zajmuje analityk finansowy?

Giełda dla początkujących

13.01.2015
Jeśli zastanawialiście się nad inwestowaniem na giełdzie, musicie poznać kilka podstawowych pojęć i zasad z nią związanych. Warto też, żebyście pamiętali, że na początku wiąże się to z pewnymi trudnościami, które jednak dzięki wytrwałości w pogłębianiu swojej wiedzy finansowej możecie pokonać.
Więcej Giełda dla początkujących

Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

04.11.2014
Jeśli zastanawiacie się nad podjęciem pierwszej pracy – gratulujemy! Historia zna wiele osób, takich jak Wy, które dzięki swojej młodzieńczej chęci do pracy i przedsiębiorczości odniosły sukces na skalę światową. Jedną z nich jest Szwed Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, która od ponad półwieku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Więcej Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA