Lista wiadomości
Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

WiadomościSKO Warszawa 14.03.2019

Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.

Organizacje pozarządowe – stowarzyszenia, fundacje, ale też spółki kapitałowe niedziałające dla osiągnięcia zysku mogą ubiegać się o status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Dzięki temu zyskują szereg szczególnych uprawnień, jednym z nich jest mechanizm pozyskiwania środków z jednego procentu. Oznacza to, że nawet jeśli napięty grafik nie pozwala nam aktywnie włączać się w akcje charytatywne, możemy wspomóc realizację ich celów przekazując 1% swojego podatku.

Każdy podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych co roku może przeznaczyć część swojego należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdującej się na oficjalnej liście. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym PIT w odpowiednią rubrykę wpisze równowartość 1 proc. należnego podatku dochodowego oraz dane organizacji takie jak dokładna nazwa i numer KRS. Jeśli chce może wskazać cel szczegółowy np. wsparcie leczenia czy rehabilitacji konkretnej osoby, która prowadzi zbiórkę w ramach OPP. W ubiegłym roku z możliwości przekazania 1 procenta podatku pochodowego skorzystało ponad 14,1 mln podatników, dzięki którym zebrała się miarka!

Listę OPP znajdziesz na: http://www.1procent.info/lista-opp/

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki