Lista wiadomości
Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

WiadomościSKO Warszawa 06.04.2017

Każdy bank posiada swój skarbiec. To miejsce wyjątkowo dobrze strzeżone i zwykle mogą go odwiedzać tylko osoby do tego uprawnione. Służy on do zabezpieczania tego, co wartościowe, m.in. złota, pieniędzy, złotych i srebrnych, kolekcjonerskich monet.

Wyjątkowy skarbiec znajduje się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Ma już 100 lat i składa się z trzech pięter. Pieniądze dowożone są do niego specjalną windą, którą się zamyka tak jak pancerną szafę. Do tego skarbca nie są wpuszczani turyści, nie można go też fotografować. Inaczej jest w siedzibie NBP we Wrocławiu. Co dwa lata można tamtejszy historyczny skarbiec zwiedzać. Same drzwi strzegące w przeszłości wrocławskich bankowych skarbów ważą cztery tony. Zamki go zamykające mają 10 tysięcy kombinacji. A jednak dzisiaj obowiązują jeszcze bardziej surowe zasady, które muszą być spełnione w bankowej strefie bezpieczeństwa, dlatego dawny skarbiec we Wrocławiu już nie pełni swojej roli. A wszystko po to, aby nasze pieniądze były najlepiej strzeżone.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku