Lista wiadomości
Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?

WiadomościSKO Warszawa 06.04.2017

Każdy bank posiada swój skarbiec. To miejsce wyjątkowo dobrze strzeżone i zwykle mogą go odwiedzać tylko osoby do tego uprawnione. Służy on do zabezpieczania tego, co wartościowe, m.in. złota, pieniędzy, złotych i srebrnych, kolekcjonerskich monet.

Wyjątkowy skarbiec znajduje się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Ma już 100 lat i składa się z trzech pięter. Pieniądze dowożone są do niego specjalną windą, którą się zamyka tak jak pancerną szafę. Do tego skarbca nie są wpuszczani turyści, nie można go też fotografować. Inaczej jest w siedzibie NBP we Wrocławiu. Co dwa lata można tamtejszy historyczny skarbiec zwiedzać. Same drzwi strzegące w przeszłości wrocławskich bankowych skarbów ważą cztery tony. Zamki go zamykające mają 10 tysięcy kombinacji. A jednak dzisiaj obowiązują jeszcze bardziej surowe zasady, które muszą być spełnione w bankowej strefie bezpieczeństwa, dlatego dawny skarbiec we Wrocławiu już nie pełni swojej roli. A wszystko po to, aby nasze pieniądze były najlepiej strzeżone.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

09.09.2019
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem oraz opisem zjawisk i procesów gospodarczych związanych z produkcją, przekazywaniem i korzystaniem z różnych dóbr przez społeczeństwo oraz jednostki.
Więcej Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego