Lista wiadomości
W jakich sprawach może pomóc nam bank?

W jakich sprawach może pomóc nam bank?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 28.03.2014

Kiedyś nazwa „bank” oznaczała ławkę, przy której pracowali włoscy handlarze. Zajmowali się przekazywaniem monet od jednych klientów do drugich. A jak wygląda bank dzisiaj? Co możemy w nim załatwić?

Dziś bank też zajmuje się przekazywaniem pieniędzy. Jest więc pośrednikiem między nami - klientami, a np. sprzedawcą, od którego chcemy coś kupić. Zacznijmy jednak od początku, od opowieści o tym, jak nasze środki finansowe znajdują się w banku.


Wyobraźcie sobie, że jesteście już dorośli, chodzicie do wymarzonej pracy, dzięki czemu macie własne pieniądze. Co z nimi zrobić? Schować do skarpetki albo domowego sejfu? Bezpieczniej jest założyć konto w banku, na którym znajdować się będą nasze wszystkie oszczędności. I to jest pierwsza rzecz w której może pomóc nam bank. Warto dodać, że konta bankowe różnią się od siebie. Mamy konta rozliczeniowe, oszczędnościowe, dla przedsiębiorców, studentów, rolników a także dla uczniów. Zawsze możemy więc pójść do naszego banku i założyć kolejne, lub zmienić istniejące, na bardziej korzystne dla naszych potrzeb. Teraz wyobraźcie sobie, że idziecie do sklepu na duże zakupy. Jak więc za nie zapłacić, skoro wszystkie pieniądze zostawiliśmy w banku? Bez obaw! Każdy kto zakłada konto w banku otrzymuje specjalną kartę bankową, którą można płacić w prawie każdym sklepie. Na tym właśnie polega pośredniczenie banku między klientem a sprzedawcą.


A jeżeli skończą nam się oszczędności, a będziemy bardzo potrzebowali pieniędzy? W takiej sytuacji możemy wziąć pożyczkę lub kredyt i spłacić go w terminie ustalonym z naszym bankiem


Kolejną rzeczą, jaką możemy załatwić w banku to przechowanie przedmiotów w specjalnych skrytkach sejfowych, do których tylko my sami będziemy mieli dostęp. Cenne przedmioty, które tam się zostawia, właściciel może zabrać ze skrytki w dowolnym momencie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na dłuższy okres i chcemy mieć pewność, że nasz skarb będzie całkiem bezpieczny.


A co do wyjazdów, wiecie na pewno, że pieniądze nie wyglądają tak samo w każdym kraju. Niektóre państwa mają własne waluty, więc jeżeli wyjeżdżamy na wakacje musimy wymienić nasze polskie złotówki na waluty obowiązujące w innych krajach. I to też możemy załatwić w naszym banku.


Widzicie więc, że bank to bardzo zaawansowana instytucja, w której możemy załatwić wiele ważnych spraw. To coś więcej niż przekazywanie pieniędzy i znacznie bezpieczniejsze niż pradawna ławka.

Pozostałe wpisy z tej kategorii