Lista wiadomości
Unia Europejska – Zjednoczona w różnorodności

Unia Europejska – Zjednoczona w różnorodności

„Kto Ty jesteś? Polak mały”. Na pewno znasz ten wierszyk.

A czy wiesz, że każdy z nas jest też Europejczykiem? Od 1 maja 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej (UE), wspólnoty 27 państw, która działa na rzecz pokoju i dobrobytu. Towarzyszące jej motto „Zjednoczona w różnorodności” oznacza, że aby zapewnić wszystkim obywatelom bezpieczeństwo i rozwój, a także chronić bogactwo kultur, tradycji oraz języków, Europejczycy powinni działać wspólnie.

Unia Europejska ma swoją flagę, która przedstawia okrąg z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię pomiędzy narodami Europy. Ich liczba nie jest związana z liczbą państw członkowskich. Z czasem do Wspólnoty dołączały nowe kraje, na co czekają też kolejni kandydaci np. Albania, Turcja czy Serbia. Bywa też odwrotnie, 31 stycznia 2020 r. Unię Europejską opuściła Wielka Brytania.  Uczczeniem wspólnych europejskich wartości, czyli wolności, pokoju i solidarności jest również hymn. To fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena znany jako „Oda do radości”. Podczas oficjalnych uroczystości rozbrzmiewa sama melodia, ponieważ trudno byłoby zaśpiewać tekst w kilkudziesięciu różnych językach jednocześnie.

Może tego nie widzisz, ale przynależność do tego gospodarczo-politycznego związku demokratycznych państw europejskich ułatwia nam codzienne życie. Przede wszystkim Unia Europejska pomaga chronić nasze podstawowe prawa społeczne, polityczne i gospodarcze. Ułatwia przepływ towarów, zapewnia wysokie standardy dotyczące żywności i ochrony środowiska. Oprócz tego 19 państw członkowskich UE przyjęło wspólną walutę Euro (€). Na terenie większości krajów nie obowiązują też kontrole graniczne. Dzięki strefie Schengen turyści i biznesmeni mogą swobodnie przemieszczać się bez konieczności posiadania paszportu. O wiele łatwiej jest również zamieszkać i podjąć pracę w innym kraju UE.

Pozostałe wpisy z tej kategorii