Lista wiadomości
Skąd wzięły się monety?

Skąd wzięły się monety?

WiadomościSKO Warszawa 04.11.2015

Pierwsze monety, czyli metalowe krążki ze stopu złota i srebra, pojawiły się w starożytnej Lidii (dzisiaj to ziemie Turcji), a potem rozpowszechniły się w rejonie Morza Śródziemnego.

Wymyślili je najprawdopodobniej Fenicjanie, słynący wtedy ze smykałki do handlu. Początkowo monety miały owalny kształt, ale później bywały okrągłe, kwadratowe, a nawet niektóre miały dziurkę w środku. Kupcy nosili je najczęściej w sakiewkach, czyli małych torebeczkach przywiązywanych do paska. Wtedy przyjemnie brzęczały. Początkowo były warte tyle, ile cennego złota i srebra się w nich znajdowało. Monetami płacono za towary. Ile był wart towar, tyle musiały być warte monety. Dzisiaj już tak nie jest. Wartość monety zależy od jej nominału, czyli liczby, która się na niej znajduje, a nie od tego, z jakiego kruszcu moneta została wykonana.

Każda moneta ma dwie strony – główna to awers. Na tej stronie krążka umieszczano podobiznę władcy, który monetę wyprodukował. Nazywano go emitentem monety. Na odwrocie awersu znajduje się rewers. Emitentem polskich monet jest polski bank centralny. „Bije się” je w państwowej mennicy. Są one zawsze starannie projektowane.

Sprawdź, co znajduje się na rewersie i awersie polskich monet!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki