Lista wiadomości
Skąd wzięły się monety?

Skąd wzięły się monety?

WiadomościSKO Warszawa 04.11.2015

Pierwsze monety, czyli metalowe krążki ze stopu złota i srebra, pojawiły się w starożytnej Lidii (dzisiaj to ziemie Turcji), a potem rozpowszechniły się w rejonie Morza Śródziemnego.

Wymyślili je najprawdopodobniej Fenicjanie, słynący wtedy ze smykałki do handlu. Początkowo monety miały owalny kształt, ale później bywały okrągłe, kwadratowe, a nawet niektóre miały dziurkę w środku. Kupcy nosili je najczęściej w sakiewkach, czyli małych torebeczkach przywiązywanych do paska. Wtedy przyjemnie brzęczały. Początkowo były warte tyle, ile cennego złota i srebra się w nich znajdowało. Monetami płacono za towary. Ile był wart towar, tyle musiały być warte monety. Dzisiaj już tak nie jest. Wartość monety zależy od jej nominału, czyli liczby, która się na niej znajduje, a nie od tego, z jakiego kruszcu moneta została wykonana.

Każda moneta ma dwie strony – główna to awers. Na tej stronie krążka umieszczano podobiznę władcy, który monetę wyprodukował. Nazywano go emitentem monety. Na odwrocie awersu znajduje się rewers. Emitentem polskich monet jest polski bank centralny. „Bije się” je w państwowej mennicy. Są one zawsze starannie projektowane.

Sprawdź, co znajduje się na rewersie i awersie polskich monet!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku