Lista wiadomości
Skąd w banku biorą się pieniądze?

Skąd w banku biorą się pieniądze?

WiadomościSKO Warszawa 24.02.2014

Każdy, kto ma odłożone choćby drobne oszczędności, może ulokować je w banku. Jest to dla nas dużo bardziej korzystne niż trzymanie ich w skarbonce, gdyż po określonym czasie dostaniemy więcej pieniędzy, niż wpłaciliśmy na początku.

Nie każdy wie, że korzyść jest obopólna, i dla nas i dla banku. Bank zarabia dzięki temu, że może obracać naszymi pieniędzmi w czasie, na który zdecydowaliśmy się je w nim złożyć. Banki udzielają pożyczek i kredytów osobom prywatnym oraz firmom, które potrzebują pieniędzy na rozwój i inwestycje. Kredyty i pożyczki są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż lokaty i konta oszczędnościowe. Dzięki temu właśnie banki mogą zarabiać.

Jednak banki nie pożyczają całej kwoty pieniędzy, jaką dysponują. Zawsze mają odłożoną ich pewną część. W każdym oddziale bankowym znajduje się całkiem duża suma gotówki. Pewnie zastanawiacie się po co? Właśnie dlatego, żeby banki mogły wypłacić pieniądze swoich klientów z lokat i kont oszczędnościowych. Bank z dużą dokładnością przewiduje to, w jakim czasie ile pieniędzy będzie musiał wypłacić swoim klientom, np. przewiduje, że w czasie wakacji ludzie wypłacają więcej pieniędzy niż na wiosnę, a przed świętami więcej niż po świętach. Dlatego banki wiedzą też, jaką kwotą pieniędzy mogą obracać, a jaką muszą trzymać w gotowości do wypłacenia klientom.

Istnieje również coś takiego jak rynek międzybankowy. Czasami banki po to, aby mogły udzielić kredytu innym osobom, same pożyczają pieniądze od innego banku. Najważniejsze jest bowiem dla nich to, aby zawsze byli instytucjami wiarygodnymi.

Pozostałe wpisy z tej kategorii