Lista wiadomości
Potrzeba jest matką wynalazków, czyli skąd wzięła się karta kredytowa

Potrzeba jest matką wynalazków, czyli skąd wzięła się karta kredytowa

WiadomościSKO Warszawa 13.11.2018

Historia pełna jest dowodów na to, że niejeden przełomowy pomysł zrodził się przy okazji wykonywania codziennych czynności.

Historia pełna jest dowodów na to, że niejeden przełomowy pomysł zrodził się przy okazji wykonywania codziennych czynności. Było tak również w przypadku karty kredytowej, której obecną postać zawdzięczamy pewnej niezręcznej sytuacji. W 1949 roku Bogaty Amerykanin Frank McNamara wybrał się na kolację do restauracji, nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zapomniał zabrać ze sobą portfel. Pozbawionego gotówki biznesmena uratowała z opresji żona, która przyjechała uregulować rachunek.

Kłopotliwe zdarzenie zainspirowało McNamara do stworzenia pierwszej karty płatniczej. Rok później, czyli 1950 roku wrócił do restauracji ze swoim partnerem Ralphem Schneiderem i zapłacił rachunek małą kartą kartonową, znaną dziś jako Diners Club Card. Firma założona przez Amerykanina była pierwszym na świcie wydawcą kart płatniczych. Początkowo wydawane przez nich karty skierowane były do zamożnych klientów, którzy używali ich w trakcie podróży do zakupu biletów oraz regulowania płatności za hotele i restauracje. Podstawowa zasada działania kart kredytowych jest wciąż taka sama – wszystkie transakcje są dopisywanego do jednego zbiorczego rachunku posiadacza karty.

Tak Frank McNamara zapoczątkował rewolucję, która opanowała cały świat i trwa do dzisiaj. Choć jego wynalazek przechodził kolejne modyfikacje – plastik, pasek magnetyczny, technologie zbliżeniowe – przyświeca im jedna idea – ma zastępować gotówkę.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

09.09.2019
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem oraz opisem zjawisk i procesów gospodarczych związanych z produkcją, przekazywaniem i korzystaniem z różnych dóbr przez społeczeństwo oraz jednostki.
Więcej Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego