Lista wiadomości
Pieniądz niejedno ma imię

Pieniądz niejedno ma imię

WiadomościSKO Warszawa 03.01.2019

Czy wiesz, że w języku polskim istnieje co najmniej kilka wyrazów, które oznaczają pieniądze?

Jak wiesz podstawowym środkiem płatniczym są pieniądze. W zamian za banknoty i monety o określonej wartości można otrzymać towary lub zapłacić nimi za czyjąś pracę. Ale czy wiesz, że w języku polskim istnieje co najmniej kilka wyrazów, które oznaczają pieniądze? Często posługujemy się nim w mowie potocznej, czyli np. w luźnych rozmowach z innymi ludźmi. Najczęściej spotykanymi określeniami są „kasa” lub „forsa”.  Kolejną kategorią są nazwy, które w rzeczywistości wyrażają coś zupełnie innego, jednak ze względu na skojarzenia z określonymi cechami tych przedmiotów np. kolorem lub wyglądem w niektórych kręgach społecznych oznaczają również pieniądze. Należą do nich takie określenia jak „kapusta”, „sałata” czy „siano”. W tzw. slangu lub żargonie, czyli wyodrębnionej odmianie języka potocznego można spotkać też określenia „flota”, szczególnie w odniesieniu do drobnych nominałów (wartości). Z pieniędzmi powszechnie kojarzone jest także słowo mamona wywodzące się od aramejskiego słowa ma`mon, oznaczającego zysk lub bogactwo. W mowie potocznej, jako odpowiednik słowa pieniądz funkcjonują też finansowe określenia takie jak gotówka, waluta, fundusze czy majątek.

Synonimów słowa pieniądz w języku polskim jest o wiele więcej. Duża część z nich jest charakterystyczna dla danego regionu, grupy społecznej lub sytuacji. Jakie Ty znasz określenia?

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku