Lista wiadomości
Pieniądz niejedno ma imię

Pieniądz niejedno ma imię

WiadomościSKO Warszawa 03.01.2019

Czy wiesz, że w języku polskim istnieje co najmniej kilka wyrazów, które oznaczają pieniądze?

Jak wiesz podstawowym środkiem płatniczym są pieniądze. W zamian za banknoty i monety o określonej wartości można otrzymać towary lub zapłacić nimi za czyjąś pracę. Ale czy wiesz, że w języku polskim istnieje co najmniej kilka wyrazów, które oznaczają pieniądze? Często posługujemy się nim w mowie potocznej, czyli np. w luźnych rozmowach z innymi ludźmi. Najczęściej spotykanymi określeniami są „kasa” lub „forsa”.  Kolejną kategorią są nazwy, które w rzeczywistości wyrażają coś zupełnie innego, jednak ze względu na skojarzenia z określonymi cechami tych przedmiotów np. kolorem lub wyglądem w niektórych kręgach społecznych oznaczają również pieniądze. Należą do nich takie określenia jak „kapusta”, „sałata” czy „siano”. W tzw. slangu lub żargonie, czyli wyodrębnionej odmianie języka potocznego można spotkać też określenia „flota”, szczególnie w odniesieniu do drobnych nominałów (wartości). Z pieniędzmi powszechnie kojarzone jest także słowo mamona wywodzące się od aramejskiego słowa ma`mon, oznaczającego zysk lub bogactwo. W mowie potocznej, jako odpowiednik słowa pieniądz funkcjonują też finansowe określenia takie jak gotówka, waluta, fundusze czy majątek.

Synonimów słowa pieniądz w języku polskim jest o wiele więcej. Duża część z nich jest charakterystyczna dla danego regionu, grupy społecznej lub sytuacji. Jakie Ty znasz określenia?

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

09.09.2019
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem oraz opisem zjawisk i procesów gospodarczych związanych z produkcją, przekazywaniem i korzystaniem z różnych dóbr przez społeczeństwo oraz jednostki.
Więcej Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego