Lista wiadomości
Nowa odsłona Programu TalentowiSKO

Nowa odsłona Programu TalentowiSKO

WiadomościSKO Warszawa 27.10.2021

O nowej odsłonie Programu edukacyjnego TalentowiSKO, realizowanego przez Zrzeszenie BPS, opowiada Ewelina Jasińska z Departamentu Relacji Zrzeszeniowych i Korporacyjnych Banku BPS, koordynująca Program.

Skąd pomysł na autorski Program edukacyjny Zrzeszenia BPS?

Banki Spółdzielcze od lat współpracują ze szkołami w ramach SKO, czyli Szkolnych Kas Oszczędności. TalentowiSKO powstało, aby wspierać szkoły w rozwijaniu utalentowanego i zaradnego finansowo młodego pokolenia. Uważamy, że właściwa edukacja dzieci i młodzieży jest bardzo ważna, bo to czego nauczymy ich za młodu zaprocentuje później w postaci przedsiębiorczego i świadomego finansowo społeczeństwa.

Jakie narzędzia dla szkół daje Program?

Program gwarantuje trzy główne narzędzia: stronę internetową Talentowisko.pl, scenariusze zajęć oraz konkursy. Są to takie nasze trzy filary.

Na stronie talentowisko.pl, po zalogowaniu znajduje się baza gotowych materiałów pomocniczych do pobrania. Dla szkół biorących udział w Programie przygotowaliśmy: m.in. scenariusze zajęć o finansach i oszczędzaniu. Materiały dostępne są w zakładce dedykowanej szkołom.

Kolejnym narzędziem, które przygotowaliśmy są scenariusze lekcji. W naszych zasobach znajduje się 30 scenariuszy z poprzednich edycji oraz 4 zupełnie nowe, specjalnie przygotowane na tę edycję. Wszystkie są dostępne na naszej stronie. Oczywiście po zalogowaniu.

Trzecim narzędziem, które przeszło w ostatnim roku najwięcej zmian, są konkursy. W tej edycji stajemy się bardziej cyfrowi. To odpowiedź na nowe trendy w komunikacji oraz wyzwania, jakie postawiła przed wszystkimi zdalna praca i szkoła. Nowe zadania konkursowe będzie można wykonać również w sytuacji nauczania hybrydowego lub zdalnego, a raportowanie będzie odbywać się elektronicznie. Dodatkowo postawiliśmy na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt w dzisiejszych czasach – zadania nawiązują do ekologii i zachęcają do dbania o środowisko.

Co determinuje dobór treści scenariuszy?

Jedną z idei Programu jest myśl, że młody człowiek ma wpływ na swoją przyszłość. Scenariusze lekcji służą pokazaniu dzieciom i młodzieży, że każdy ma jakiś talent. Zdefiniowanie własnych uzdolnień prowadzi do aktywności, a przedsiębiorczość - do pieniędzy i sukcesu. W ten sposób zatacza się koło: od marzeń – do odkrywania talentów i pieniędzy, a dzięki pieniądzom – do głębszego i szerszego realizowania marzeń.

W tym roku zostały przygotowane 4 nowe scenariusze zajęć, każdy skierowany do innej grupy wiekowej, uwzględniający możliwości i potrzeby dzieci w danym wieku. Dzieci klas 1 - 6 chcemy nauczyć oszczędzania. W scenariuszu dla klas 1-3 proponujemy metodę 3 słoików, jako sposób na gromadzenie oszczędności. W klasach 4-6 postawiliśmy na naukę określania celu odkładania pieniędzy i dokonywania wyborów, czyli dzieci nauczą się co to jest budżet ograniczony. Zajęcia klas 7-8 dotyczą procentu składanego w odniesieniu do finansów ale również do talentów. W scenariuszu zajęć dla szkół ponadpodstawowych kładziemy nacisk na stworzenie marki osobistej i połączenie swojego talentu z profesjonalnym zarabianiem pieniędzy.

 Dlaczego wprowadzili Państwo zmiany w konkursach Programu? Jakie to są zmiany?

Jak już wcześniej wspomniałam, zmiany dotyczą zadań konkursowych, jak i samej formuły raportowania. Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w kolejnych miesiącach roku szkolnego, dlatego większość naszych zadań będzie można wykonać zdalnie, a raporty będą przyjmowane w formie formularza elektronicznego za pośrednictwem skrzynki e-mail. Zdecydowaliśmy się na te zmiany również ze względów logistycznych. Znacznie łatwiej i sprawniej będzie nam zapoznać się z pracami w formie elektronicznej, niż papierowej.

A jak zmienią się zadania konkursowe?

Dzieci i młodzież szkół podstawowych zostaną poproszeni o przygotowanie elektronicznego albumu z fotografiami produktów, które zyskały nowe życie oraz przeprowadzenie serii wywiadów z dorosłymi pt. „A Ty jak oszczędzasz?”. Od tego roku popularyzacja działań SKO ma przebiegać za pomocą Internetu, w tym mediów społecznościowych tj. Facebook, Instagram, YouTube, czy Blog na Talentowisko.pl. Ponadto uczestnicy będą musieli uzasadnić, dlaczego ich projekt zasługuje na nagrodę.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą musieli zaprezentować pomysł na biznes w formule tzw. elevator speech - jest to forma krótkiej, zwięzłej wypowiedzi oraz przygotować prezentację multimedialną według konkretnych wytycznych. Ponadto, tak samo jak uczniowie szkół podstawowych, będą musieli uzasadnić, dlaczego ich projekt powinien wygrać. Zgodnie z ideą Programu, nowe zadania konkursowe dotyczą oszczędzania i przedsiębiorczości, ale również uwzględniają edukację dzieci i młodzieży w kwestii dbania o środowisko.

Czy zdarza się, że komisja ma trudność z wyborem zwycięzcy konkursu? Czy niektóre z pomysłów znacznie wyróżniają się poziomem na tle innych?

W poprzednich edycjach zdarzało się, że spływało wiele prac na wysokim poziomie z jednego regionu. W takich sytuacjach rzeczywiście było ciężko podjąć decyzję, która praca była najlepsza.

Prace na etapie regionalnym i ogólnopolskim są oceniane przez Komisję, która wybiera zwycięzców. W skład komisji wchodzi 6 osób. Zazwyczaj są to przedstawiciele Banku BPS, Banków Spółdzielczych, Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Kuratorium Oświaty i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Mogę zapewnić, że Komisja ocenia wszystkie prace rzetelnie i poświęca na to wiele godzin. Dokładnie je analizuje, tak aby werdykt był sprawiedliwy i nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Jeśli członkowie Komisji mają problem z wyłonieniem zwycięzcy, przeprowadzają głosowanie. Wygrywa praca z największą liczbą głosów.

Jak wyglądało zainteresowanie konkursem na przestrzeni lat, a jak wygląda dziś?

Zazwyczaj każdego roku w konkursie bierze udział około 30 tysięcy dzieci z blisko 200 szkół.

Z doświadczenia wiem, że szkoły są chętne do wzbogacenia zajęć o tematy finansowe, bo zazwyczaj w programie nauczania są one pominięte, bądź nie wyczerpują tematu. Z kolei włączenie się do konkursu może przynieść szkołom i nauczycielom nagrody finansowe i prestiż. Pierwszym punktem kontaktu jest najbliższy Bank Spółdzielczy, to tam szkoły mogą zgłosić chęć udziału w konkursach Programu.

Cieszymy się, że Program TalentowiSKO zyskał uznanie kuratoriów oświaty i odbywa się pod ich patronatem. W tym roku swojego patronatu udzieliło nam aż 14 kuratoriów, co świadczy o wysokim poziomie materiałów edukacyjnych oraz wartościowych konkursach.

Poza kuratoriami mamy również stałych patronów, którzy wspierają Program od samego początku. To Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Jakie są największe wyzwania w tego typu inicjatywie?

Na myśl przychodzi mi kilka kwestii.

Dużym wyzwaniem jest dotarcie z komunikacją o Programie do wszystkich szkół. Naszymi naturalnymi pośrednikami w komunikacji są Banki Spółdzielcze w całej Polsce - to one przekazują następnie informacje do szkół w swojej okolicy. Ale liczymy również na aktywność nauczycieli i rodziców - zachęcamy do dzielenia się informacją o Programie TalentowiSKO ze znajomymi i rodziną, prosimy o udostępnianie postów w szkolnych mediach społecznościowych lub na stronie internetowej. W ten sposób więcej osób będzie się mogło dowiedzieć o Programie.

A dodajmy, że uczestnicy Programu mogą korzystać z naszych narzędzi dowolnie i bez żadnych opłat! Nie trzeba brać udziału w konkursie, żeby np. otrzymać scenariusze lekcji. Można korzystać z materiałów Programu w wybranej przez siebie formie.

Czy są Państwo zadowoleni z tego jak rozwija się Program?

Widzimy sens w dalszym działaniu. W Programie biorą udział szkoły i banki, które angażują się w TalentowiSKO od wielu lat. Cały czas powstają nowe materiały edukacyjne, sukcesywnie wzbogacamy bazę scenariuszy lekcji. W tym roku udostępniliśmy 4 kolejne, co łącznie daje 34 scenariusze do dyspozycji szkół.

Satysfakcja z liczby zgłoszeń i nadesłanych prac jest wielka. Jest ona również związana z faktem, że przyczyniamy się do rozwoju młodego pokolenia. To daje motywację do codziennej pracy i planowania dalszego rozwoju Programu TalentowiSKO.

I ostatnie pytanie, kluczowe dla przyszłych uczestników. Do kiedy można się zgłaszać do tegorocznych konkursów?

Termin zgłoszeń do tegorocznych konkursów upływa 31 października 2021 roku. Jeszcze do końca tego miesiąca chętni mogą zgłaszać swój udział w najbliższym Banku Spółdzielczym. Później będzie to niemożliwe.

Zachęcam, aby nie zwlekać z zapisami, jeśli są Państwo zdecydowani. A jeśli jeszcze mają Państwo wątpliwości i chcieliby uzyskać więcej informacji na temat Programu TalentowiSKO, jestem dostępna pod adresem talentowisko@bankbps.pl. Chętnie odpowiem na pytania.

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii