Lista wiadomości
Narzędzia do liczenia – kiedyś i dziś

Narzędzia do liczenia – kiedyś i dziś

Ile to jest 2+3? Nawet jeśli nie potrafisz policzyć tego w pamięci, masz przy sobie niezawodną pomoc naukową – palce swoich dłoni.

W ten sposób można poradzić sobie z prostymi rachunkami, a nawet wybranymi elementami tabliczki mnożenia. Zanim wynaleziony został kalkulator ludzie wspomagali się w obliczeniach różnymi innymi narzędziami.

Jednym z najstarszych znanych przedmiotów wykorzystywanych do przedstawiania liczb są kości z wyrytymi karbami, czyli kreskami. Później zaczęto stosować patyki, niestety ich słabością było to, że szybko ulegały zniszczeniu czy spaleniu. Do bardziej złożonych obliczeń powstał Abakus. Był to prostokąt z wyżłobionymi rowkami, w których znajdowały się kamyki symbolizujące potęgę liczby 10. Jego współczesną wersję możesz znać ze szkoły. Seria koralików symbolizujących wartości liczbowe umieszczona na kilku patyczkach do dziś pomaga uczniom opanować sztukę liczenia.

Wraz z rozwojem technologii powstawały kolejne przyrządy umożliwiające coraz bardziej skomplikowane i dokładne obliczenia. Pierwszy mechaniczny kalkulator został obmyślony przez Leonarda da Vinci słynnego filozofa, matematyka i wynalazcę około 1500 roku. Początek kieszonkowemu kalkulatorowi dał suwak logarytmiczny, używany w przeszłości przez inżynierów. Pomagał im w zaawansowanych obliczeniach, w tym dodawaniu różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Droga do kalkulatora wyświetlonego na ekranie komputera lub smartfonu była bardzo długa, ponieważ pomysłów mających usprawnić obliczenia było dużo więcej. Obecnie kalkulator znajduje się m.in. w telefonie.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii