Lista wiadomości
Najsłynniejsza liczba świata

Najsłynniejsza liczba świata

Liczba Pi (∏) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych stałych matematycznych.

W szkole uczymy się, że wynosząca w przybliżeniu 3,14 liczba jest stosunkiem obwodu okręgu do jego średnicy. Jednak Pi króluje nie tylko w geometrii, ale też wielu innych dziedzinach np. analizie matematycznej, teorii liczb czy rachunku prawdopodobieństwa. Ponadto jako liczba teoretycznie niemająca końca fascynuje nie tylko naukowców.
Liczba ∏ jest niewymierna, co oznacza, że nie można jej przedstawić jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Jest też liczbą przestępną, a więc nie istnieje wielomian o współczynnikach całkowitych, którego byłaby pierwiastkiem. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „perimetron”, co oznacza obwód. Liczba znana jest również jako stała Archimedesa lub ludolfina – na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył przybliżone wartości liczby z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Znany wszystkim symbol ∏ został wprowadzony przez walijskiego matematyka Willia

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku