Lista wiadomości
Matematyka królową nauk

Matematyka królową nauk

Podstawowym elementem matematyki są liczby.

Za ich pomocą możemy dodawać, odejmować czy mnożyć i dzielić. Czy mają one związek z naszym życiem codziennym? Zdecydowanie tak!

Niemal w każdej minucie naszego życia mamy kontakt z matematyką. Kiedy wstajemy rano sprawdzamy, która jest godzina. Rodzice stale kontrolują liczby na tarczy zegarka, kiedy odprowadzają dzieci do przedszkola czy szkoły, a sami spieszą się do pracy. W drodze powrotnej do domu można liczyć kroki lub kilometry, które trzeba przejechać samochodem czy rowerem. Do czynienia z matematyką mamy także
w sklepie – sprzedawca dodaje do siebie ceny wszystkich produktów i podaje końcową wartość zakupów, za które trzeba zapłacić. Dzięki liczbom wiemy także ile ważymy, ile mamy wzrostu i znamy nasz wiek.

A to nie wszystko! Matematyka obecna jest np. w architekturze (aby stworzyć budynek, architekci muszą dokonać dokładnych pomiarów, wyliczyć ilość potrzebnych materiałów czy czas realizacji inwestycji), kuchni (każdy przepis wymaga od nas wykorzystania konkretnej ilości składników), ruchu drogowym (samochód jedzie z daną prędkością wyrażaną w km/h) czy informatyce (programy oparte są na liczbach, grafiki czy fotografie mają określoną liczbę pikseli i rozdzielczość, a różne systemy wykorzystują zaawansowane funkcje).

Królową nauk znajdziemy także w muzyce, gdzie liczby są wyrażane w nutach, taktach czy interwałach, a także tańcu, tu układy choreograficzne oparte są na figurach geometrycznych. A jeśli mowa o geometrii – koła, trójkąty, prostokąty oraz kwadraty można odnaleźć wszędzie: obserwując przyrodę, budynki czy dzieła sztuki.

Matematyka, jako królowa nauk towarzyszy nam przez całe życie!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku