Lista wiadomości
Krótka historia świnki - skarbonki

Krótka historia świnki - skarbonki

WiadomościSKO Warszawa 09.10.2018

Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?

Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?

Wiele lat temu, kiedy jeszcze nie istniały banki, ludzie przechowywali swoje oszczędności w kuchennych słojach, które były przeznaczone do przetrzymywania żywności. Naczynia te były wykonane z gliny, której jedna z odmian w języku angielskim nosiła nazwę pygg. Kiedy przeczytasz ten wyraz na głos, na pewno zabrzmi ono znajomo. Przez lata wymowa tej nazwy zmieniała się i zamiast pug, jak prawidłowo powinna brzmieć, zaczęła przypominać angielskie słowo pig oznaczające właśnie świnkę. Niemal jednakowe brzmienie tych wyrazów sprawiło, że pewien brytyjski garncarz postanowił połączyć oba te elementy. Wykonał przedmiot wyglądem przypominający świnkę, wewnątrz którego można było przechowywać oszczędności. Tak narodziła się popularna świnka-skarbonka.

Ceramiczne świnki-skarbonki nie zawsze posiadały dobrze nam znany otwór na brzuchu, który umożliwiałby wydobycie zgromadzonych w jej wnętrzu skarbów. W takim przypadku należało ją rozbić, co niestety wiązało się z koniecznością zakupu nowej skarbonki.

Dzisiaj świnka-skarbonka funkcjonuje jako symbol oszczędzania. Teraz już znasz jej historię!

Pozostałe wpisy z tej kategorii