Lista wiadomości
Karta przedpłacona – elektroniczna portmonetka, którą możecie mieć także wy!

Karta przedpłacona – elektroniczna portmonetka, którą możecie mieć także wy!

WiadomościSKO Warszawa 13.05.2014

Kolejne urodziny? Miesięczne kieszonkowe? Nie musicie już trzymać pieniędzy w skarbonce – możecie wybrać jej elektroniczną wersję – kartę przedpłaconą!

Czy wiecie, że taka karta to stosunkowo młody wynalazek? Odkrył ją francuz Laurent Granier w 2001 roku. W naszym kraju możemy posługiwać się nią już od 2002 roku, czyli szybko przeliczając karta jest od was niewiele starsza lub nawet w waszym wieku!

Jak działa oraz czym jest karta przedpłacona? Działa ona trochę jak taka elektroniczna skarbonka. Rodzice, czy też dziadkowie mogą włożyć do niej uzbierane przez was, na przykład z kieszonkowego, pieniądze. Możecie także poprosić najbliższych, aby na urodziny podarowali wam właśnie taką kartę. Będzie to po pierwsze bezpieczne, ponieważ nie będziecie nosić banknotów przy sobie, na przykład kupując sobie wymarzony prezent. Po drugie będziecie mogli korzystać z karty podobnej do tej, którą na co dzień płacą wasi rodzice.

Kartą przedpłaconą możecie także płacić w sklepie, nawet za najdrobniejsze zakupy, jak jabłko, czy jogurt. Możecie także korzystać z niej podczas szkolnej wycieczki, czy też na koloniach. Dzięki temu, nie musicie nosić pieniędzy przy sobie. Możecie jednak w razie potrzeby, samodzielnie wyjąć je, na przykład z bankomatu. Mama oraz tata mogą wam także doładowywać kartę, podobnie jak telefon komórkowy. Nigdy nie wydacie więc więcej, niż aktualnie posiadacie. Rodzice mogą więc spać spokojnie :)

Co się natomiast stanie, gdy taka karta się wam zagubi? Nic strasznego. Każda karta chroniona jest specjalnym kodem PIN: czterema cyframi, które znacie tylko wy i których nie powinniście nikomu podawać. Oznacza to, że nikt poza wami nie może z niej skorzystać. Pamiętajcie jednak, aby kiedy zgubicie kartę powiedzieć o tym rodzicom. Porozmawiają oni z pracownikiem banku, tak aby zabezpieczyć znajdujące się na karcie pieniądze. W takim przypadku będą mogli je także wyjąć z banku.

Pozostałe wpisy z tej kategorii