Lista wiadomości
Jak nawet nasz najmniejszy wydatek wpływa na finanse innych?

Jak nawet nasz najmniejszy wydatek wpływa na finanse innych?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 05.06.2014

Pieniądz krąży po świecie - co oznacza to popularne powiedzenie? Co dzieje się z wydanymi przez nas pieniędzmi? Oczywiście nie giną, a zmieniają jedynie właściciela.

Robiąc zakupy płacimy za nie i dajemy pieniądze sprzedawcy. Czy zastanawialiście się, co dzieje się z nimi później? Przedstawiamy wam przykładową sytuację. Jaś dwa razy w tygodniu robi w sklepie drobne zakupy. Od rodziców otrzymuje na nie około 5 zł, co w ciągu miesiąca daje kwotę około 40 zł. Te pieniądze trafiają do kasy sklepu, ale nie zostają tam na zawsze. Każdy kupujący dokłada kolejne kwoty i stanowią one dochód właściciela. Za nie kupuje on towar, opłaca czynsz, ale także przeznacza je na pensje pracowników. Jak myślicie czy to koniec przekazywania pieniędzy? Oczywiście, że nie. Jako pensję otrzymuje je pan, który pracuje w sklepie. Za ich część kupi synowi rower. Liczycie, który to już właściciel pieniędzy naszego bohatera? Najpierw rodzice zarobili pieniądze i część z nich przekazali Jasiowi. Kolejną osobą jest właściciel sklepu, który dał je sprzedawcy, jako wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Sprzedawca kupił za nie rower synowi i teraz na krótką chwilę pieniądze znajdują się w rękach właściciela sklepu z rowerami. Pewnie się już domyślacie, że nie zagoszczą one u niego na długo, za chwilę zostaną wydane. Jak widzicie nawet najmniejsza suma ma znaczenie i jest częścią całego systemu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki