Lista wiadomości
Jak działa liczarka banknotów?

Jak działa liczarka banknotów?

WiadomościSKO Warszawa 16.12.2013

Korzystają z niej nie tylko pracownicy banków i kantorów, ale również handlowcy i sprzedawcy. Dowiedzmy się zatem, jak za pomocą liczarki przeliczane są pieniądze.

Liczarki banknotów można podzielić na liczarki do liczenia małej i średniej lub dużej liczby banknotów. Większość liczarek doskonale radzi sobie z banknotami jednego nominału, tj. na przykład 20-, 100- oraz 200-złotowymi. Na rynku występują też takie, które potrafią za pomocą specjalnych czujników same określić rodzaj banknotu. Jak zatem korzystać z liczarki? Wystarczy, że umieścimy banknoty w podajniku urządzenia i poczekamy aż maszyna przeliczy je za nas. Po zakończonym zliczaniu na ekranie urządzenia wyświetla się liczba pieniędzy i ich wartość, a kasjerzy mogą je wyjąć i zająć się liczeniem kolejnej "porcji" banknotów. Co ciekawe, liczarki potrafią niekiedy rozpoznawać fałszywe pieniądze.

A co z liczeniem monet?

Monety, nieważne jakie, wrzucamy zwykle do jednego otworu znajdującego się w górnej części liczarki. Maszyna rozpoznaje różne ich rodzaje na podstawie średnicy, grubości i wagi. Może je także sortować i wsypywać do specjalnych komór. Po zakończonym procesie liczenia, w każdej komorze znajdują się jednakowe pieniądze, a na ekranie widzimy wartość wszystkich zliczonych monet.

Niektóre liczarki mogą liczyć nie tylko banknoty, ale także kupony, czeki i inne dokumenty, byle tylko mieściły się w urządzeniu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki