Lista wiadomości
Jak działa bankomat?

Jak działa bankomat?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 12.12.2013

Bankomat to urządzenie, które służy do wypłaty pieniędzy trzymanych w banku.

Aby móc wypłacić pieniądze potrzebujemy karty płatniczej. Taką kartę otrzymuje każdy posiadacz konta bankowego. Za pomocą bankomatu możemy także otrzymać potwierdzenie transakcji, doładować telefon czy sprawdzić ile mamy pieniędzy na koncie.

Jak skorzystać z bankomatu?

Aby skorzystać z bankomatu, najpierw wkładamy do niego kartę oraz wpisujemy hasło, zazwyczaj składające się z czterech cyfr. To hasło określa się nazwą PIN. Następnie bankomat łączy się z systemami informatycznymi banku po to, aby potwierdzić naszą tożsamość, sprawdzić ile mamy pieniędzy i otrzymać zgodę na przeprowadzenie transakcji. Po wypłaceniu pieniędzy możemy również wydrukować potwierdzenie wypłaty.

Skąd się wzięły bankomaty?

Pierwszy bankomat został zbudowany w 1960 roku w Nowym Yorku przez Luthera G. Simjiana. Pomysł jednak „nie chwycił” i po pół roku bankomat został zdemontowany.

Siedem lat później w Londynie John Shepperd-Barron, niezależnie od Simjiana, wpadł na pomysł skonstruowania bankomatu. Jak sam mówił, ideę urządzenia podsunęła mu maszyna wydająca gumę do żucia. Podobno przekonanie szefa Barclays Bank do pomysłu stworzenia bankomatu zajęło mu 90 sekund!

Shepperd-Barron nie opatentował swojego wynalazku. Dlatego wkrótce potem jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nowe bankomaty w innych bankach i krajach. Pod koniec lat 60. XX wieku na świecie było ich już 781, z czego w Wielkiej Brytanii 595.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku