Lista wiadomości
Jak działa bankomat?

Jak działa bankomat?

WiadomościSKO OpowieściSKO Warszawa 12.12.2013

Bankomat to urządzenie, które służy do wypłaty pieniędzy trzymanych w banku.

Aby móc wypłacić pieniądze potrzebujemy karty płatniczej. Taką kartę otrzymuje każdy posiadacz konta bankowego. Za pomocą bankomatu możemy także otrzymać potwierdzenie transakcji, doładować telefon czy sprawdzić ile mamy pieniędzy na koncie.

Jak skorzystać z bankomatu?

Aby skorzystać z bankomatu, najpierw wkładamy do niego kartę oraz wpisujemy hasło, zazwyczaj składające się z czterech cyfr. To hasło określa się nazwą PIN. Następnie bankomat łączy się z systemami informatycznymi banku po to, aby potwierdzić naszą tożsamość, sprawdzić ile mamy pieniędzy i otrzymać zgodę na przeprowadzenie transakcji. Po wypłaceniu pieniędzy możemy również wydrukować potwierdzenie wypłaty.

Skąd się wzięły bankomaty?

Pierwszy bankomat został zbudowany w 1960 roku w Nowym Yorku przez Luthera G. Simjiana. Pomysł jednak „nie chwycił” i po pół roku bankomat został zdemontowany.

Siedem lat później w Londynie John Shepperd-Barron, niezależnie od Simjiana, wpadł na pomysł skonstruowania bankomatu. Jak sam mówił, ideę urządzenia podsunęła mu maszyna wydająca gumę do żucia. Podobno przekonanie szefa Barclays Bank do pomysłu stworzenia bankomatu zajęło mu 90 sekund!

Shepperd-Barron nie opatentował swojego wynalazku. Dlatego wkrótce potem jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nowe bankomaty w innych bankach i krajach. Pod koniec lat 60. XX wieku na świecie było ich już 781, z czego w Wielkiej Brytanii 595.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

09.09.2019
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem oraz opisem zjawisk i procesów gospodarczych związanych z produkcją, przekazywaniem i korzystaniem z różnych dóbr przez społeczeństwo oraz jednostki.
Więcej Ekonomia towarzyszy nam na co dzień

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego