Lista wiadomości
Skąd się bierze dziura budżetowa?

Skąd się bierze dziura budżetowa?

Chcąc zachować kontrolę nad swoimi finansami, staramy się planować wydatki.

Podobnie do nas, ale na dużo większą skalę robią rządy poszczególnych państw. Jak? Przygotowują plan finansowy, uwzględniający planowane dochody i wydatki na następny rok. Często w tym kontekście mówi się o tzw. dziurze budżetowej. Co to takiego? To nic innego jak deficyt (czyli niedobór) finansów publicznych. Ma miejsce wtedy, gdy wydatki państwa przewyższają jego dochody w danym okresie rozliczeniowym.

Deficyt może być pokryty przychodami ze sprzedaży majątku państwa, czyli z prywatyzacji, poprzez podniesienie podatków, a także ograniczenie wydatków. Innym sposobem radzenia sobie z deficytem jest inflacja, czyli wzrost cen. W innym razie państwo musi zaciągnąć kredyt, aby sfinansować deficyt. To z kolei powoduje powstawanie długu publicznego, który kiedyś trzeba będzie spłacić. Istnienie deficytu może wspierać popyt.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku