Lista wiadomości
Co można znaleźć na banknotach?

Co można znaleźć na banknotach?

WiadomościSKO Warszawa 21.02.2019

Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.

Oprócz nominału, czyli przypisanej banknotowi wartości i zabezpieczeń można znaleźć na nim wiele symboli odnoszących się do wyjątkowych miejsc, wybitnych postaci czy ważnych wydarzeń z historii danego państwa lub wspólnoty. Często uznawane są za małe dzieła sztuki, a współczesne polskie banknoty zdaniem wielu należą do najładniejszych na świecie. Przyjrzyj się im dobrze, a przekonasz się, jak wiele mówią o historii naszego kraju.

W Polsce funkcjonują banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 zł. Wytwarzane są przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Na obecnej serii polskich banknotów znajdują się wizerunki polskich królów i księcia z dynastii Piastów oraz Jagiellonów, w kolejności chronologicznej tzn. uporządkowanej według lat ich panowania odpowiadającej wzrostowi nominałów.

I tak na przykład banknot 10-złotowy zdobi wizerunek pierwszego władcy Polski – księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawione są dwa okrągłe wzory – rozety pochodzące z posadzek katedry w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Na drugiej stronie banknotu znajduje się m.in. wizerunek monety z początków historii państwa polskiego. Na kolejnych banknotach umieszczono z kolei wizerunki Bolesława Chrobrego (20 zł), Kazimierza Wielkiego (50zł), Władysława Jagiełły (100 zł), Zygmunta I Starego (200 zł) i Jana III Sobieskiego (500 zł). Można też spotkać inne banknoty tzw. kolekcjonerskie upamiętniające ważne wydarzenia lub wybitne postacie np. z wizerunkiem Jana Pawła II.

Pozostałe wpisy z tej kategorii