Lista wiadomości
Banknoty – papierowe skarby

Banknoty – papierowe skarby

WiadomościSKO Warszawa 10.12.2015

Aby było łatwiej handlować, nie wozić ze sobą ciężkich worków z monetami, wymyślono pieniądz papierowy, czyli banknot.

Pierwsze tego typu pieniądze pojawiły się w Chinach. Dzisiejsze banknoty wykonane są z papieru, choć były także produkowane z bawełny. I one mają swój awers i rewers. Na obu stronach znajduje się informacja o tym, ile wart jest banknot – czyli nominał banknotu - i kto go wyemitował. Zwykle banknoty są projektowane przez artystów, którzy umieszczają zarówno na awersie, jak i na rewersie osoby zasłużone dla danego kraju albo jakiś obraz, szczegół, który z danym krajem się wiąże. W Polsce mamy serię banknotów z podobiznami polskich królów oraz obrazem dumnego orła – godła

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

14.03.2019
Dzielenie się może sprawiać wiele satysfakcji i radości. Choć może mieć różny wymiar, bo dzielić się można czasem, wiedzą i doświadczeniem czy bogactwem to zawsze jest oznaką wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć wiele organizacji, które niosą bezinteresowną pomoc.
Więcej Ziarnko do ziarnka… 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co można znaleźć na banknotach?

21.02.2019
Banknot to pieniądz papierowy, który obowiązuje w danym kraju lub na określonym obszarze. Choć używajmy ich na co dzień, często nie zwracamy uwagi na to, jak wyglądają.
Więcej Co można znaleźć na banknotach?

Krótka historia świnki - skarbonki

09.10.2018
Dorośli i dzieci na całym świecie od pokoleń swoje oszczędności wrzucają do różowej pękatej świnki. Czy wiesz, dlaczego akurat to zwierzę stało się strażniczką oszczędności?
Więcej Krótka historia świnki - skarbonki