Lista wiadomości
Banknoty – papierowe skarby

Banknoty – papierowe skarby

WiadomościSKO Warszawa 10.12.2015

Aby było łatwiej handlować, nie wozić ze sobą ciężkich worków z monetami, wymyślono pieniądz papierowy, czyli banknot.

Pierwsze tego typu pieniądze pojawiły się w Chinach. Dzisiejsze banknoty wykonane są z papieru, choć były także produkowane z bawełny. I one mają swój awers i rewers. Na obu stronach znajduje się informacja o tym, ile wart jest banknot – czyli nominał banknotu - i kto go wyemitował. Zwykle banknoty są projektowane przez artystów, którzy umieszczają zarówno na awersie, jak i na rewersie osoby zasłużone dla danego kraju albo jakiś obraz, szczegół, który z danym krajem się wiąże. W Polsce mamy serię banknotów z podobiznami polskich królów oraz obrazem dumnego orła – godła

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Nauka i praca w domu

17.09.2020
Rozwój technologii i upowszechnienie dostępu do internetu znosi wiele ograniczeń między innymi dotyczących miejsca pracy czy nauki.
Więcej Nauka i praca w domu

Nietypowy alfabet

17.09.2020
Umiejętność liczenia przydaje się w wielu dziedzinach życia – podczas zakupów, gotowania, a nawet w komunikacji, w tym alfabecie Morse’a
Więcej Nietypowy alfabet

Gra w klasy

18.06.2020
Wakacje to czas zabawy. Po tygodniach spędzonych w domu warto odpocząć od komputera, telefonu i pobawić się na podwórku. Podpowiadamy sprawdzony sposób.
Więcej Gra w klasy

Najdłuższy dzień w roku

18.06.2020
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem roku. W 2020 roku przypada on na 20 czerwca, czyli na dwa dni wcześniej niż lato kalendarzowe. Ile godzin potrwa najdłuższy dzień roku?
Więcej Najdłuższy dzień w roku