Lista wiadomości
Skąd się wzięły pieniądze?

Skąd się wzięły pieniądze?

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Nie, nie wzięły się z bankomatu. Dawno temu nie było bankomatów, ani sklepów, bo nie było pieniędzy.

Ludzie mogli tylko wymieniać się potrzebnymi rzeczami. Było to uciążliwe. No bo jak wymienić kozę na garnek... albo wydać resztę z mamuta? Aby ułatwić handel i przeliczanie wartości różnych rzeczy, trzeba było coś wymyślić. Wymyślono więc pieniądze.

Musiały być trwałe, zajmować niewiele miejsca i pozwalać się łatwo dzielić. W dawnych czasach robiono pieniądze z metalu. Najcenniejsze były ze złota. Złoto nie rdzewieje i łatwo można je obrabiać. Rzadko występuje w przyrodzie, dzięki czemu zachowuje wartość. Wydać resztę z grudki złota było łatwo. Wystarczyło ją zważyć i podzielić.

Używano też innych metali. Na przykład srebra, miedzi albo żelaza. Żelazo nie jest tak cenne jak złoto, więc pieniądze z niego musiały być większe. Za to miały dodatkowe zalety. Taki żelazny pieniądz mógł wyglądać jak siekierka. Wystarczyło dodać trzonek i naostrzyć, aby mieć praktyczne narzędzie. Największy na świecie skarb takich siekierkowych pieniędzy odkryto w Krakowie. To była ogromna fortuna. Może należała do Smoka Wawelskiego?

Metale można mieszać. Można stopić złoto i dodać do niego inny metal. Niestety trudno potem stwierdzić, jak dużo w takim stopie jest cennego złota. Na oko nie dawało się ocenić wartości. Więc dzielono kawałek metalu na równe części i odciskano znak potwierdzający wartość. Takie działanie nazywa się biciem monety. Podobno wymyślili to Fenicjanie, dlatego uznaje się ich za wynalazców pieniądza. A monet używamy również dzisiaj w codziennych zakupach.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co to jest konto osobiste?

07.04.2015
Wielu z Was zauważyło, że idąc z rodzicami do sklepu, nie posługują się oni pieniędzmi, tylko kartą płatniczą. Sama w sobie nie posiada ona żadnej wartości – jednak kiedy połączymy ją z kontem osobistym – staje się bardzo przydatna. Czym jest zatem owo konto osobiste?
Więcej Co to jest konto osobiste?

Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

13.01.2015
Czy wiecie, że ekonomia w starożytności, czyli bardzo dawno temu oznaczała prowadzenie gospodarstwa domowego, takiego jakie tworzycie wspólnie z rodzicami? Czy wiecie, że w Polsce produkuje się najwięcej jabłek w całej Europie, a sprzedaje innym krajom najwięcej na świecie?
Więcej Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

Przedsiębiorczość od najmłodszych lat

09.06.2014
Przedsiębiorczość to umiejętność pomnażania pieniędzy i mądrego gospodarowania nimi. Czy wiecie, że niektórzy zaczynali dorabiać, jeszcze jako dzieci, niewiele starsze od was. A co, gdyby pójść ich przykładem i zacząć być przedsiębiorczym już dziś?
Więcej Przedsiębiorczość od najmłodszych lat