Lista wiadomości
Oszczędzanie jest ważne

Oszczędzanie jest ważne

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Oszczędzanie pieniędzy przypomina robienia zapasów na zimę. Nawet zwierzęta robią takie zapasy.

Na przykład wiewiórki nie zjadają wszystkiego od razu. Część orzechów ukrywają w skrytkach. Tych skrytek mają wiele. Dzięki nim mogą przetrwać długą i srogą zimę.

Ludzie też robią zapasy na zimę. Gromadzą ziarna zbóż i warzywa. Ale ludzie są mądrzejsi niż wiewiórki - gromadzą nie tylko jedzenie i nie tylko na zimę. Na pewno w Waszych domach jest na przykład zapas żarówek.

Pieniądze możemy wygodnie wymieniać na potrzebne rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby umieć odkładać pieniądze na zapas. Wiewiórki mają skrytki na orzechy, a ludzie mają banki, w których zbierają pieniądze.

Najlepszy sposób na oszczędzanie to systematycznie okładać drobne sumy. Systematycznie - czyli mniej więcej w równych, zaplanowanych odstępach czasu. Część kieszonkowego zawsze odłóżcie na później. Nie wydawajcie od razu swoich pieniędzy. Starajcie się dobrze przemyśleć każdy zakup.

Powodów do oszczędzania jest wiele. Niektóre rzeczy są drogie. Nie da się ich kupić z kieszonkowego. Długo trzeba zbierać pieniądze, aby zgromadzić odpowiednio dużą sumę. Dzięki temu macie czas przemyśleć zakup. Później możecie chcieć wydać pieniądze na coś zupełnie innego i bardziej potrzebnego. Dzięki oszczędzonym pieniądzom będzie Was na to stać.

Aby ułatwić dzieciom oszczędzanie, stworzono SKO. To najlepszy sposób nauki oszczędzania. Dorośli mają w banku konta oszczędnościowe, a dzieci mają w banku SKO. Wasza Pani w szkole opowie Wam jak oszczędzać dzięki SKO.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co to jest konto osobiste?

07.04.2015
Wielu z Was zauważyło, że idąc z rodzicami do sklepu, nie posługują się oni pieniędzmi, tylko kartą płatniczą. Sama w sobie nie posiada ona żadnej wartości – jednak kiedy połączymy ją z kontem osobistym – staje się bardzo przydatna. Czym jest zatem owo konto osobiste?
Więcej Co to jest konto osobiste?

Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

13.01.2015
Czy wiecie, że ekonomia w starożytności, czyli bardzo dawno temu oznaczała prowadzenie gospodarstwa domowego, takiego jakie tworzycie wspólnie z rodzicami? Czy wiecie, że w Polsce produkuje się najwięcej jabłek w całej Europie, a sprzedaje innym krajom najwięcej na świecie?
Więcej Ciekawostki o ekonomii. Tak ona także może być interesująca!

Przedsiębiorczość od najmłodszych lat

09.06.2014
Przedsiębiorczość to umiejętność pomnażania pieniędzy i mądrego gospodarowania nimi. Czy wiecie, że niektórzy zaczynali dorabiać, jeszcze jako dzieci, niewiele starsze od was. A co, gdyby pójść ich przykładem i zacząć być przedsiębiorczym już dziś?
Więcej Przedsiębiorczość od najmłodszych lat