Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzęcinie
Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzęcinie
Warszawa 18.11.2019

Historia żyje w piosence” – taki właśnie tytuł nosił tegoroczny montaż słowno – muzyczny przygotowany i zaprezentowany przez zuchów i harcerzy z działającego przy naszej szkole 2.Szczepu Harcerskiego "MEMORIA". Cała zgromadzona publiczność, w tym przedstawiciele Sybiraków, władz wojewódzkich, powiatowych i  lokalnych, a także przedstawiciele działających na terenie sołectwa i sąsiednich miejscowości organizacji pozarządowych, rodzice i cała społeczność szkolna miała możliwość przenieść się w czasy, gdy mieszkańcy stolicy – poza bronią i podstępem - walczyli z Niemcami także dowcipem i piosenką, choć narażali się tym na surowe kary, a często także na śmierć.

Niejednemu z szacownych gości wzruszenie odbierało mowę i niejeden ukradkiem ocierał łzy słysząc przepiękne i pełne uczuć wykonania takich pieśni jak: „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „ Warszawo ma” czy „Dnia 1 września”. Natomiast przy żwawych melodiach i zawadiackich tekstach utworów takich jak: „Siekiera, motyka”, „Pałacyk Michla”, czy „Piosenka w tramwaju” wielu widzów nie umiało powstrzymać emocji i ochoczo włączało się do śpiewania. Przed każdą z prezentowanych pieśni mogliśmy usłyszeć kilka słów o historii jej powstania i sylwetce twórcy. Uroku dodawała niewątpliwie dekoracja przedstawiająca warszawską uliczkę, dzięki której jeszcze bardziej mogliśmy wczuć się w atmosferę minionych czasów. Zaś tłem dla wyświetlanych tekstów prezentowanych utworów były rzecz jasna kadry z filmu „Zakazane Piosenki”. Wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili ten jakże wyjątkowy dla nas dzień serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy harcerskim „Czuwaj!”.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki