Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Stanisława Kostki w Trzebosi
Z królem w ręku

Z królem w ręku

Warszawa 06.11.2018

czyli co powinniśmy wiedzieć o polskich banknotach

W tę tematykę najmłodszych członków SKO wprowadziła Pani Grażyna, która na wstępie wyjaśniła dzieciom, że wszystkie polskie banknoty zostały zaprojektowane tak, aby można było łatwo sprawdzić ich autentyczność.

Przede wszystkim poszczególne nominały mają różne wymiary i są drukowane w odmiennych barwach. Aby zbadać, czy banknot nie jest fałszywy, powinniśmy przyjrzeć mu się za każdym razem, gdy bierzemy go do ręki. Na początek trzeba sprawdzić, czy król jest na swoim miejscu, bo zdarzają się ... wycinanki z komiksu. Po drugie sprawdźmy, czy banknot szeleści i czy papier nie budzi naszych wątpliwości. 

 Patrząc na banknot pod światło, powinniśmy dostrzec na nim takie elementy jak znak wodny, nitkę i tzw. znak recto-verso czyli dwustronny nadruk, który pod światło składa się w całość. Na banknocie są także elementy wypukłe, drukowane specjalną farbą, które bez trudu można wyczuć.

Na dwóch najwyższych nominałach jest też tzw. spark, czyli element pokryty zmienną optycznie farbą. Warto także oglądać banknot pod wieloma kątami. Jeżeli jest prawdziwy, wizerunek króla powinien się zmieniać.

Kierując sie powyższymi wskazówkami młodzi eksperci dokładnie prześwietlili wszystkie przyniesione przez opiekunkę banknoty i zgodnie stwierdzili ich autentyczność (uff, kamień z serca).

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki