Powrót do BlogowiSKO Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Blichowie
Warsztaty

Warsztaty

Warszawa 02.12.2016

Henryk "Dołęga" Ossowski

W związku z organizacją przez 44 DSH „Sfora” w Blichowie Harcerskiego turnieju o Tematyce Historycznej - Blichowo 2016, drużyna uczestniczyła w warsztatowym wyjeździe do Gminy Sławno w Powiecie Opoczno. Nasza praca nad filmem związana była z postacią Henryka „Dołęgi” Ossowskiego wieloletniego mieszkańca Bulkowa. Dzięki uprzejmości Pana Wójta Gabriela Graczyka i Przewodniczącego Komisji Oświatowej Pana Mieczysław Józwiaka, mogliśmy wyjechać do Kunic skąd pochodzi rodzina Ossowskich. Pan Wójt, Radni Gminni, Dyrektorzy szkół, harcerze i uczniowie z terenu Gminy Bulkowo uczestniczyli we wspólnym wyjeździe.
Postać Pana Ossowskiego zainteresowała nas szczególnie, ze względu na życiorys bohatera. Henryk Ossowski był ogniomistrzem podchorążym, adiutantem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Dołęga. 29 września 1939 dostał się do niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu powrócił do rodzinnych Kunic. Henryk Ossowski przyłączył się do oddziału „Hubala”. Odznaczony został: Krzyżem Virtuti Militari V kl. (1944), Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie) i Krzyżem Powstania Warszawskiego. Zmarł 3 kwietnia 1981 r. w miejscowości Borowiczki Parcele k. Płocka, pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Kunicach.
Wanda Ossowska to postać która również wzbudziła nasze zainteresowanie. Siostra Henryka Ossowskiego.
W październiku 1939 została zaprzysiężona do Związku Walki Zbrojnej AK i rozpoczęła pracę w komórce sanitarnej, kierowanej przez Prof. Adama Grucę. Była członkiem Wywiadu Ofensywnego komórki „Stragan”, podległej bezpośrednio Komendzie Głównej AK. Latem 1940 otrzymała polecenie nawiązania kontaktu z Naczelnym Dowództwem w Warszawie. NKWD zatrzymało Ją podczas powrotu przez „zieloną granicę”. Była przesłuchiwana i torturowana w sowieckich więzieniach na lwowskich Brygidkach i Zamarstynowie. Kiedy w 1941 roku wybuchła wojna niemiecko-radziecka, mieszkańcy Lwowa uwolnili więźniów. W marcu 1942 została schwytana przez gestapo i uwięziona na Pawiaku. Przeszła 57 przesłuchań. Torturowana sięgnęła po truciznę – była jednak zbyt cenna dla oprawców by pozwolili Jej umrzeć. Otrzymała wyrok śmierci, który miał być wykonany po dwu latach pobytu w obozie. 17 stycznia 1943 została wywieziona na Majdanek. W 1944 wraz z chorymi została przetransportowana do Auschwitz. Ossowska wśród innych więźniów została ewakuowana do Ravensbruck a następnie do Neustadt-Gleve. Obóz ten wyzwolili Amerykanie 2 maja 1945. Trzy tygodnie później, 23 maja, Wanda dotarła do Warszawy. Nie mogła cieszyć się wolnością. Czekały Ją najtrudniejsze doświadczenia, spotkania z rodzimymi oprawcami z UB, ze szczególnie okrutnym, komunistycznym śledczym Józefem Różańskim. Została aresztowana, oskarżona o działalność w organizacji Wolność i Niezawisłość.
Podczas wizyty Ojca św. Jana Pawła II na Majdanku 9 czerwca 1987, Wanda Ossowska przemawiała w imieniu więźniów tego obozu.
Obydwie te postaci dały kanwę do realizacji naszego filmu pt.: „Hubalowe dzieci”. Duża część informacji jakie pozyskaliśmy podczas spotkania w Kunicach pochodziła od Pana Henryka Ossowskiego Juniora, syna Henryka „Dołęgi” Ossowskiego mieszkańca Bulkowa, który podjął się roli przewodnika w naszej wyprawie. Jadąc do Kunic wstąpiliśmy do tzw. „Szańca Hubala” w Anielinie, gdzie znajduje się symboliczny grób Majora. Harcerze 44 DSH wystawili przy grobie „Hubala” honorowa wartę, przygotowali krótki program artystyczny. W dalszej drodze odwiedziliśmy mogiłę rodzinną Ossowskich na cmentarzu w Kunicach. Nasza grupa zaproszona została również do Szkoły Podstawowej im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach. Spotkaliśmy się tam z Wójtem Gminy Sławno, Dyrekcją szkoły, przedstawicielami administracji samorządowej i nauczycielami. W szkole odwiedziliśmy Izbę Pamięci, poświęconą Patronom i historii Gminy. Po izbie oprowadził nas emerytowany Dyrektor szkoły w Kunicach - Pan Stefan Mazur. Pan Mazur jest kustoszem Izby Pamięci w Kunicach, a jego wiedza historyczna na temat rodziny Ossowskich zrobiła na nas duże wrażenie. Wykorzystaliśmy pozyskane informacje w naszym filmie. Po obiedzie i słodkim deserze jaki otrzymaliśmy w gościnnej szkole w Kunicach, udaliśmy się w drogę powrotną do Bulkowa. Zaopatrzeni w stosowna wiedzę, bogaty materiał filmowy, notatki i materiały uzupełniające do naszego scenariusza byliśmy zadowoleni z wyjazdu. Mamy nadzieję, że to nie jest nasza ostatnia wizyta w Gminie Sławno. Podczas naszego wyjazdu zrodził się pomysł zorganizowania wiosną harcerskiej wyprawy rowerowej, szlakiem „Hubala” i „Dołęgi”. Pomysł spodobał się Wójtom obydwu gmin. Mamy zapewnienia pomocy w organizacji wiosennego wyjazdu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Dzień Ziemi

22.04.2024
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne".
Więcej Dzień Ziemi