Powrót do BlogowiSKO Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Lubczy
V ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA  W NASZEJ SZKOLE   25. września 2015 r.

V ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE 25. września 2015 r.

Warszawa 29.09.2015

25 września 2015 r. w naszej szkole – obchodziliśmy-V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Cóż to jest za dzień?- WMTDay - to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony w ostatni piątek września. Organizatorem Głównym akcji jest Wydawnictwo Edukacyjne WKM „Rachmistrz” Andrzej Grabowski, Szczecinek, Polska. Organizatorem Lokalnym może zostać każda placówka oświatowa, w której obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich

 W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do obchodów Światowego  Dnia Tabliczki Mnożenia. Koordynatorem akcji w naszej szkole była Teresa Celary - nauczyciel  matematyki oraz do obchodów przyłączyła się Szkolna Kasa Oszczędności wraz z  opiekunem  Małgorzatą Skowron- Gałczyńską. Aby akcja przebiegła pomyślnie musieliśmy opracować plan działania. Po pierwsze zamieściliśmy  informację  o akcji na stronie internetowej szkoły, wysłaliśmy list do władz lokalnych - Pani Wójt  Bożeny  Szczypiór z informacją o organizacji tego  dnia  w naszej szkole. Następnie przygotowaliśmy dekorację w szkole oraz opracowaliśmy konkursy, gry, które miały „rozgrzać” naszych uczniów przed przystąpieniem do egzaminu z tabliczki mnożenia.

    Od 21 do 24 września uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia. W ostatnim dniu przygotowań został przeprowadzony egzamin dla kandydatów na egzaminatorów.

 W ciągu 15 minut mieli do rozwiązania 140 przykładów z tabliczki mnożenia. Dziewięciu uczniów poradziło sobie bardzo dobrze i zostali powołani na egzaminatorów, oto ich nazwiska: Tabiszewska Natalia, Adrian Witas, Weronika Kilian, Wiktoria Mazur, Diana Tabiszewska, Daria Kopeć, Michał Wasik, Dawid Marczewski, Arkadiusz Kowal. Pierwsze trzy osoby zaliczyły  egzamin bezbłędnie i zostały patrolem egzaminacyjnym, który będzie egzaminował w terenie. Wreszcie nadszedł 25 września – V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Oficjalnego otwarcia obchodów tego dnia w naszej szkole dokonała Pani dyr. Urszula Peruń.

        Rozpoczęły się konkursy dla naszych uczniów,. Pierwszym zadaniem było zaśpiewać piosenkę w oparciu o tekst związany z tabliczką mnożenia, następnie było domino matematyczne, puzzle i zbudowanie specjalnego kwiatu.  Tabliczkowe gry i zabawy dostarczyły wszystkim wielu emocji. Okazało się, że nasi uczniowie znają tabliczkę mnożenia śpiewająco. Mogli więc przystąpić do egzaminu.  Przeprowadzane były krótkie egzaminy, które przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna. W skład Komisji weszli uczniowie z klasy  IV, V i VI. Każdy, kto bezbłędnie odpowiedział na 5 przykładów tabliczki mnożenia uzyskiwał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, co było potwierdzone uzyskaniem specjalnej legitymacji . Po pomyślnie zdanym egzaminie członkowie Komisji przybijali ze zdającym „żółwika”. 
     Cieszymy się bardzo, że w akcję włączyli się nie tylko uczniowie klas starszych, ale także nauczyciele i rodzice naszych uczniów. W tym dniu naszą szkołę odwiedziła Ochotnicza Straż Pożarna z Wodzisławia, która też włączyła się w naszą akcję i przystąpiła do egzaminu. Bardzo im za to dziękujemy.

    Po zakończonej akcji w szkole udaliśmy się w teren. Pierwszą instytucją jaką odwiedziliśmy był Urząd Gminy Wodzisław. Wizytę rozpoczęliśmy w gabinecie Pani Wójt Gminy - Bożeny  Szypiór, która bardzo ucieszyła się z naszych odwiedzin. Chętnie przystąpiła do egzaminu i zdała Go bardzo dobrze, jak i pozostali pracownicy Urzędu Gminy. Następnie udaliśmy się do Banku Spółdzielczego w Wodzisławiu, gdzie Pan Dyrektor Stanisław Liburski  i pracownicy, którzy nie mieli interesantów chętnie przystąpili do egzaminu. Pojawiał się u zdających dreszczyk emocji, a uczniowie byli dumni, że mogą pytać pracowników, którzy na co dzień mają do czynienia z liczbami. Bardzo ciepło przyjęła nas Pani Kierownik Anna Skiba oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wszystkie panie zdały egzamin śpiewająco, zapraszając nas za rok, gdyż ta akcja bardzo im się spodobała. Do akcji chętnie przystąpili także rodzice, odbierający swoje dzieci ze szkoły.

     Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

 Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom, Przedstawicielom Instytucji, Rodzicom oraz Strażakom i wszystkim uczestnikom za umożliwienie i wzięcie udziału w międzynarodowej akcji .   

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Europejskie Dni Kodowania

23.10.2019
W dniach 5-20 października trwały Europejskie Dni Kodowania. Pamiętaliśmy o nich i wykonaliśmy pracę związane z odpowiednim kodowaniem.
Więcej Europejskie Dni Kodowania

Matematycznie zakręceni przedstawiamy „SZALONE LICZBY”

23.10.2019
Matematyka „królowa nauk” kojarzy się uczniom z trudnymi i żmudnymi działaniami, złożonymi zadaniami tekstowymi. Aby ocieplić wizerunek tej pięknej, ale przez wielu znienawidzonej nauki, SKO-wicze klas Vb i VII wzięli udział w projekcie, którego celem było pokazanie piękna oraz interesujących własności nietypowych liczb.
Więcej Matematycznie zakręceni przedstawiamy „SZALONE LICZBY”