Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 02.05.2018

227 rocznica

Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej korzenie są jednak znacznie głębsze. Już od początku XVIII w. w Polsce powstawały rozmaite idee głębokich reform politycznych. Oświeceniowi pisarze polityczni, tacy jak Stanisław Dunin-Karwicki, Jan Stanisław Jabłonowski, Stanisław Leszczyński i Stanisław Konarski, krytykowali w swoich dziełach ustrój oparty na zasadzie liberum veto i słabości władzy wykonawczej oraz proponowali nowe sposoby sprawowania rządów w Rzeczpospolitej."Naród polski w ostatnim stadium upadku" – tak pisał "Monitor", jedno z najbardziej wpływowych czasopism politycznych obozu reformatorskiego w 1763 r. Stan Rzeczpospolitej był rzeczywiście fatalny. Polska już od schyłku XVII w. nie była państwem suwerennym. W okresie rządów dynastii saskiej stała się ona protektoratem Rosji, która miała wieczyście gwarantować jej wolność i bezpieczeństwo. W rzeczywistości pod piękną frazeologią kryła się brutalna dominacja polityczna i chaos. W sposób szczególny fakt, że "Polska nierządem stoi", był widoczny pod koniec lat sześćdziesiątych, czyli okresie Konfederacji Barskiej.I rozbiór Polski spowodował swoisty przełom w myśleniu o reformach państwa. Znany za sprawą gestu Tadeusza Rejtana Sejm rozbiorowy, poza wydaniem zgody na rozbiór, stworzył również Komisję Edukacji Narodowej. Nieprzypadkowo czterech najważniejszych twórców Konstytucji było związanych z Komisją. Ta i inne inicjatywy początków panowania Poniatowskiego, takie jak Szkoła Rycerska, stanowiły podstawę do starań o odzyskanie suwerenności przez Rzeczpospolitą. Sejm rozbiorowy na żądanie Rosji stworzył również Radę Nieustającą, będącą swoistą radą ministrów, której celem miało być ograniczenie władzy królewskiej i planów głębokich reform.W drugiej połowie lat 80. sytuacja międzynarodowa zmieniła się na korzyść Rzeczypospolitej. Wybuch wojny rosyjsko-tureckiej i włączenie się do niej Austrii sprawiły, że król Stanisław August Poniatowski postanowił wykorzystać tę sytuację do wzmocnienia swojej władzy i niezależności od Katarzyny II. Droga do tego celu może wydawać się dość zaskakująca. Zwołany w 1788 r. Sejm miał zatwierdzić sojusz polsko-rosyjski i włączenie się do wojny z Turcją. Tymczasem wśród zgromadzonej na Sejmie szlachty zapanowało pragnienie zerwania związków w Rosją.Pierwszym krokiem była likwidacja Rady Nieustającej. Skonfederowany Sejm, w którym niemożliwe było zastosowanie liberum veto, rozpoczął realizację reform. Już pod koniec 1788 r. uchwalono powiększenie armii z ok. 20 do 100 tys. żołnierzy. Pod koniec kolejnego roku ulicami Warszawy przeszła kilkutysięczna tzw. czarna procesja mieszczan, żądających zrównania w niektórych prawach ze szlachtą. 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Złoto za złoto Mamy I miejsce

17.04.2024
W Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi zakończył się Szkolny Konkurs SKO "Grosz do grosza". Niezmiernie miło nam jest poinformować, że najwięcej monet zgromadziła klasa VI. W przeliczeniu na jednego ucznia SKO-wicze zebrali 266 monet.
Więcej Złoto za złoto  Mamy I miejsce

Bezpieczne finanse z "BAKCYLEM"

15.04.2024
W piątek 5 kwietnia do naszej szkoły przyjechała wolontariuszka projektu edukacyjnego "Bakcyl" (Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży) – Ewelina Materac i przeprowadziła bardzo ciekawe lekcje o finansach dla klas 4a, 4b, 5a i 6a.
Więcej Bezpieczne finanse z "BAKCYLEM"

Konkurs wiedzy o pieniądzach- 27.03.2024r.

14.04.2024
W dniu dzisiejszym odbyliśmy cykl zajęć z wiedzy o pieniądzu pod patronatem Szkolnej Kasy Oszczędności. Z materiałów opracowanych przez Bank Spółdzielczy uczniowie dowiedzieli się, skąd właściwie wzięły się pieniądze, co zrobić, by zaoszczędzić ich jak najwięcej, jak zachować bezpieczeństwo w sieci. Zwieńczeniem zajęć było rozwiązanie testu podsumowującego zdobytą wiedzę. Dzisiejsze zajęcia były podsumowaniem konkursu TalentowiSKO organizowanego corocznie przez Bank Spółdzielczy.
Więcej Konkurs wiedzy o pieniądzach- 27.03.2024r.

Rozdajemy nagrody z SKO- 15.03.2024r.

14.04.2024
Marzec jest miesiącem podsumowań konkursów i działań Szkolnej Kasy Oszczędności. W tym roku także postanowiliśmy nagrodzić najbardziej aktywne dzieci w szkole.
Więcej Rozdajemy nagrody z SKO- 15.03.2024r.