Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
ŚWIĘTO GÓRNICZE

ŚWIĘTO GÓRNICZE

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
Warszawa 07.12.2016

BARBÓRKA

   Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu patronki górników, św. Barbary, czyli 4 grudnia. Niestety jest ono coraz mniej popularne. Przypomnijmy zatem jak obchodzono to święto kiedyś i jakie są jego najważniejsze symbole.                                                                                                    Jak nakazywała tradycja, Barbórka rozpoczynała się poranną mszą. Następnie odbywały się parady orkiestr górniczych, podczas których można było zobaczyć górników w galowych mudnurach. Podczas Barbórki  wręczano także nagrody i odznaczenia zasłużonym górnikom, organizowano rozmaite zabawy, występy, koncerty i inne atrakcje dla całych rodzin. Odbywały się także obowiązkowe spotkania starych i młodych górników przy kuflu piwa, zwane Zebraniami lub Spotkaniami Gwarków, na które nie wolno było przyprowadzać kobiet ani dzieci. Na dzieciach duże wrażenie zawsze robił strój górniczy. Przypominamy z czego taki strój się składa:

- Czako – to czapka z pióropuszem. W pracy pod ziemią wysoka, sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego

- Pelerynka - Czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę. Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty, by nie zamokły i były pod ręką. 

-  Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją zatkniętą przy czapce. Obecnie kolory pióropusza mają różne znaczenia: zielony - oznacza członka nadzoru, biały - sztygara, czarny - zwykłego górnika, czerwony - członka orkiestry górniczej. 

- Górnicza szpada - obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

GAZETKA SKO

14.11.2019
Wraz z powstaniem SKO pod patronatem Banku Spółdzielczego została wykonana również nowa gazetka.
Więcej GAZETKA SKO