Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
SIŁA MLEKA

SIŁA MLEKA

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
Warszawa 15.03.2015

MLEKO W SZKOLE

Mleko i produkty mleczne zawierają mnóstwo składników odżywczych, które na wiele sposobów pomagają organizmowi w utrzymaniu zdrowia. Do tych substancji należą między innymi:

  • Wapń
  • Proteiny (białko)
  • Witaminy D, A i B12

Mleko i produkty mleczne są bogate w wapń, składnik odżywczy, który jest bardzo ważny dla naszych kości i zębów. Kości nadają ciału strukturę, dzięki nim możemy siadać, stać i poruszać się. Kiedy człowiek rośnie, także i jego kości muszą rosnąć. W rzeczywistości kości dzieci i nastolatków rosną szybciej niż na jakimkolwiek innym etapie życia. Bardzo ważna jest wysoka zawartość wapnia w diecie, gdyż dzięki temu kości będą silne. Sposobem na to jest regularne picie mleka lub spożywanie nabiału, gdyż produkty te to jedne z najbogatszych w wapń rodzajów żywności. 

Nasze zęby pokrywa substancja zwana szkliwem. Jest to biała, twarda zewnętrzna część zęba. Szkliwo jest najtwardszą substancją w całym organizmie ludzkim i w dużej mierze składa się z wapnia.  Bez tej mocnej warstwy szkliwa nie moglibyśmy żuć gumy balonowej, ugryźć jabłka, a nawet zjeść banana bez odczuwania bólu. Jedząc produkty i pijąc napoje bogate w wapń, takie jak mleko, możemy być pewni, że nasze zęby będą zdrowe i silne.

Mleko i produkty mleczne zawierają także dużo białka oraz rozmaite witaminy, a wszystkie te składniki pomagają komórkom rosnąć, regenerować się i funkcjonować. Komórki to maleńkie żywe struktury – zbyt małe, by można je było dostrzec gołym okiem – budujące rozmaite części organizmu. Mamy komórki krwi, komórki skóry, komórki mięśniowe i wiele, wiele innych. Komórki te bezustannie pracują, pilnując, aby wszystko w naszych organizmach funkcjonowało bez zarzutu, a białko i witaminy zawarte w mleku pomagają im w tym funkcjonowaniu. 

Nie każdy wie o tym, że mleko w ogromnej części składa się z wody. Dlatego też regularnie pijąc mleko, jednocześnie nawadniamy organizm. Kiedy ludzie nie piją wystarczającej ilości wody, cierpią na odwodnienie, przez co mogą odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie i mieć trudności ze skupieniem uwagi. Pijąc mleko, dostarczamy organizmowi niezbędną wodę, a także węglowodany, białko i inne składniki odżywcze będące źródłem energii.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Choć są jeszcze bardzo mali, już książeczkę SKO otrzymali

15.10.2019
14 października w piękny, słoneczny, jesienny dzień w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Pierwszoklasiści swoje talenty muzyczne i aktorskie zaprezentowali podczas odpowiednio przygotowanego na ten dzień montażu słowno – muzycznego.
Więcej Choć są jeszcze bardzo mali,  już książeczkę SKO  otrzymali

Konkurs na pracę pisemną „Ziarnko do ziarnka, czyli mój sposób na oszczędzanie”- zdradź nam swoją tajemnicę … „

13.10.2019
Regulamin konkursu na pracę pisemną Cele konkursu: Popularyzowanie wśród uczniów idei oszczędzania Kształtowanie wyobraźni uczniów Warunki uczestnictwa: Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-VIII Tematyka pracy: „Ziarnko do ziarnka, czyli mój sposób na oszczędzanie”- zdradź nam swoją tajemnicę … „ Konkurs będzie oceniany w kategoriach wiekowych Klasy I-III Klasy IV-VIII Praca pisemna
Więcej Konkurs na pracę pisemną „Ziarnko do ziarnka, czyli mój sposób na oszczędzanie”- zdradź nam swoją tajemnicę … „