Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Długołęce-Świerkli
Rozwijamy talent aktorski

Rozwijamy talent aktorski

Warszawa 13.05.2015

Przedstawienie promujące oszczędzanie w SKO

             W kwietniu  klasa V pod okiem opiekuna SKO przygotowała apel. Uczniowie na forum całej społeczności szkolnej, zaproszonych z Banku Spółdzielczego gości, grona pedagogicznego oraz rodziców przedstawili inscenizację pt. „Szkolna Kasa Oszczędności uczy nas gospodarności, solidności, zaradności, wytrwałości...”. Główną ideą inscenizacji było uświadomienie dzieciom jak ważne w życiu jest systematyczne oszczędzanie oraz racjonalne gospodarowanie swoimi zasobami finansowymi. Młodzi aktorzy ukazali widzom związki przyczynowo - skutkowe  pomiędzy oszczędzaniem i przyszłością, Podczas tego spektaklu dzieci dowiedziały się, że oszczędzamy nie tylko pieniądze. Wszyscy mogli przekonać się, że oszczędność

i gospodarność są w życiu bardzo potrzebne i jak się okazuje, są to nie tylko cechy człowieka  bowiem  i od zwierząt możemy się wiele nauczyć.

Przedstawienie rozgrywało się na tle gazetki, która stanowiła jego integralną całość. Znajdowały się na niej tytuł przedstawienia oraz sentencje i przysłowia, które były odczytywane w trakcie jego trwania.

Inscenizacja rozpoczęła się przybliżeniem sentencji oraz mądrości ludowych znanych ludzi dotyczących oszczędzania. W dalszej części scenariusza następuje przeniesienie do świata zwierząt, w którym głównym bohaterem jest wróbel. Jak się okazuje wróbel nie dbając o swoją przyszłość, prowadząc rozrzutny tryb życia  nie zgromadził zapasów na zimę. Zwraca się zatem po kolei do innych ptaków z prośbą o wsparcie. Te martwiąc się o swoją przyszłość i chroniąc swoje oszczędności ( okruchy chleba, ziarna, muszki) nie chciały się z nim podzielić, odsyłały go z niczym. Ostatni z ptaków, kos podzielił się swoimi oszczędnościami dając mu równocześnie przestrogę: „nikogo nie spotka żaden głód i nędza, kto zawsze i stale, tak jak ja oszczędza. Bo w życiu raz dobrze, a raz źle się wiedzie i kto nie oszczędza, nieraz będzie w biedzie. Oszczędność i praca nam w życiu pomaga, a ludzi wzbogaca”.

Widzowie dowiedzieli się z treści przedstawienia, że należy mądrze kierować swoimi zasobami, umiejętnościami, a także zdolnościami i pracowitością. Uczniowie rozumieją potrzebę oszczędzania, wiedzą, że warto jest mieć pieniądze po to, by dawały one szczęście zarówno tym, którzy je posiadają, jak i tym, którzy ich potrzebują. 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki