Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Skawie - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jana Bosko
ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI

Warszawa 14.11.2016

... – Pomyśl choć przez chwilę,ile krwi, walki ile kosztowało zdobycie wolności,stworzenie państwa i armii na tej ziemi, co dziś nas radością jak chlebem karmi.”

   W czwartek 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona polskiemu świętu narodowemu.  11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości - to jedna z najważniejszych dat w historii naszego narodu i w historii Polski, ponieważ po latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli.

Młodemu pokoleniu święto uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią w I wojnie światowej. Ukazuje takie wartości jak: patriotyzm, przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie największej wartości, jaką jest życie.

       Występ był poetyckim wspomnieniem historii zmagań na przestrzeni wieków o polskość i Polskę. Fakty i wydarzenia przybrane poezją, wzbogacone muzyką stały się żywymi, przemawiającymi do nas obrazami. Występujący przypomnieli wszystkim czasy, gdy Polska została rozszarpana przez zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a wielu Polaków walczyło i ginęło za wolność naszej Ojczyzny. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje, ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Uczciliśmy pamięć wszystkich tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Wspomnieliśmy najważniejsze wówczas dla Polaków nazwisko – Józefa Piłsudskiego.

       Akademię przygotowali uczniowie klas I gimnazjum oraz klasa IIa gimnazjum wspólnie z wychowawcami oraz P. Mariolą Chowaniec. Na początku akademii uczniowie na trąbkach zagrali hymn Polski. Przy akompaniamencie gitary i akordeonu rozbrzmiały: „Rota”, „”Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Mury”, które również uczą historii i miłości do ojczyzny.

Uroczysty charakter tego dnia podkreśliliśmy odpowiednim strojem i barwami narodowymi.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki