Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Profilaktyka w szkole- gazetka ścienna

Profilaktyka w szkole- gazetka ścienna

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 22.09.2016

Uwaga komputer, Internet

Żyjemy w czasach, kiedy komputer stał się nieodłączną częścią naszego życia. To narzędzie dodatkowo w połączeniu z Internetem skupia uwagę wielu ludzi na całym świecie. Komputer, mimo że jest genialnym wynalazkiem i usprawnił pracę wielu ludzi, nadużywany może stać się przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych.

Obok takich zagrożeń jak narażenia narządu wzroku oraz wpływ promieniowania elektromagnetycznego, stres, schorzenia układu krążenia, układu kostnego, pojawia się nowe – uzależnienie od komputera i Internetu. Staje się ono realnym zagrożeniem XXI wieku. Z terminem uzależnienie najczęściej utożsamiane jest wprowadzanie do organizmu substancji powodujących szkodliwe zmiany somatyczne bądź psychiczne a w konsekwencji utratę kontroli nad swoim zachowaniem. Jednak uzależniającym czynnikiem mogą stać się także czynności, takie jak przebywanie w sieci. Dopóki ma ono obiektywną i uzasadnioną przyczynę to bez względu na ilość spędzanego w niej czasu nie możemy mówić                      o uzależnieniu. Problem pojawia się z chwilą utraty kontroli nad czasem                  i sposobem użytkowania tego medium, gdy w życiu zanikają kontakty z żywymi ludźmi a pozostaje jedynie kontakt z obiektem.

Praca przy komputerze w większości przypadków wykonywana jest w samotności za pomocą środków przekazu. Komputery wprowadzają poczucie sztuczności, odrealnienia, dehumanizacji więzi międzyludzkich, są także czynnikiem desocjalizacji człowieka, co jest największym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Spędzanie kilku – kilkunastu godzin dziennie przed komputerem na graniu w różne gry sieciowe, czy surfowaniu po Internecie – może bardzo negatywnie odbić się na ich zdrowiu fizycznym, ale głównie psychicznym. Częste przebywanie, zwłaszcza dzieci i młodzieży, które nie mają jeszcze wyraźnie zdefiniowanego własnego “ja” i poczucia świata realnego, w światach wykreowanych przez gry najnowszej generacji, prowadzi do poważnego zachwiania relacji pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Efektem zbyt częstych kontaktów ze swoim komputerowym “ja” może być zupełna utrata kontaktu z rzeczywistością i w konsekwencji zaburzenia o charakterze psychotycznym. Gry komputerowe często nacechowane są brutalnością i przemocą, a wiele z nich działa według zasady – “zabij ich wszystkich”. Raczej nie należy się spodziewać, że takie wirtualne doświadczenia pozwolą rozwinąć instynkt społeczny. Siecioholik jest silnie pochłonięty tematyką związaną z jego uzależnieniem. Kiedy nie jest w Internecie, to często o tym myśli bądź mówi, czyta książki o sieci itp. Dłuższy okres bez Internetu wywołuje u niego zespół objawów psychopatologicznych najczęściej objawiający się pogorszeniem nastroju, odczuwaniem nieokreślonego niepokoju, drażliwością, a nawet kłopotami ze snem. Następuje istotna zmiana dotychczasowych zamiłowań i zainteresowań, co w konsekwencji prowadzi do spadku wydolności intelektualnej.

Sygnałem alarmowym może być zaniedbanie obowiązków, w tym opuszczanie zajęć szkolnych spowodowane niedosypianiem z powodu buszowania w sieci.         W dodatku istnieje poważne zagrożenie popadnięcia w nałogi towarzyszące. Po nocy spędzonej w sieci, aby wspomóc wyczerpany organizm, zaczyna się sięganie po środki pobudzające, jakimi są ekstazy i wreszcie narkotyki.

W Internecie uzależnia przede wszystkim anonimowość. Każdy może podawać się za kogo chce, a to pozwala na dowartościowanie się, występowanie w roli o jakiej marzy się w życiu codziennym. Również ogromna ilość dostępnych informacji, jaką oferuje Internet może spowodować uzależnienie. W oczach siecioholika świat znajdujący się poza ekranem monitora staje się pusty, nie ma do zaoferowania nic ciekawego w porównaniu z nieprzebranymi atrakcjami znajdującymi się w Internecie.

Najbardziej uzależniające są te formy korzystania z sieci, które dotyczą kontaktów interpersonalnych. IRC, wirtualne kawiarenki, ICQ to usługi, które gromadzą największą liczbę osób nie mogących żyć bez sieci. Uzależniony internauta woli wirtualny kontakt z osobami, których nigdy nie widział na oczy, niż z osobami najbliższymi I co ciekawe, siecioholicy spędzają na takim symulowanym kontakcie z bliźnim więcej czasu niż ludzie obcujący ze sobą w tradycyjny sposób. Z jednej strony mamy obawę przed kontaktami międzyludzkimi , z drugiej zaś potrzebę drugiego człowieka Kolejną usługą-pułapką są gry on-line. Wyższością gier w sieci jest fakt, że jak na razie ludzie są lepsi od elektronicznych przeciwników i gra          z drugim człowiekiem jest bardziej pasjonująca.

Objawy przemawiające za uzależnieniem od komputera to:

  • silna potrzeba wirtualnego “bycia” wśród innych internautów,
  • problemy ze skupieniem uwagi,
  • utrata kontaktu z rzeczywistością,
  • niekontrolowane wybuchy irytacji, agresji,
  • brak kontroli w nadużywaniu korzystania z Internetu,
  • zespół abstynencyjny
  • złe samopoczucie w okresach pozbawionych kontaktu z Internetem,
  • kłopoty z utrzymaniem równowagi,
  • omamy i halucynacje,
  • kłopoty z łaknieniem,
  • nadmierna potliwość,
  • drżenie.

Do stwierdzenia uzależnienia można posłużyć się Testem Kimberly Young:

1.  Czy stajesz się ożywiony, gdy myślisz o ostatniej lub następnej sesji z Internetem?

2.  Czy czujesz potrzebę stałego zwiększania czasu spędzonego w Sieci?

3.  Czy próbowałeś kilkukrotnie i bez powodzenia kontrolować, zmniejszać lub    w ogóle zaprzestać korzystania z Internetu?

4.   Czy czujesz się niespokojny, podirytowany lub bliski depresji, gdy próbujesz zredukować ilość i długość trwania sesji?

5.   Czy pozostajesz w sieci dłużej, niż pierwotnie planowałeś?

6.   Czy z powodu Internetu naraziłeś na szwank związki z bliskimi, pracę lub szkołę?

7.   Czy kłamałeś, aby ukryć, jak wiele czasu spędzasz w Internecie?

8.   Czy używasz sieci jako sposobu na ucieczkę przed problemami lub na uśmierzenie przykrego nastroju (poczucia bezradności, winy, niepokoju, depresji)?

Za uzależnioną uznaje się osobę, która odpowie twierdząco na co najmniej pięć pytań. Opierając się na kryteriach diagnostycznych uzależnień wg ICD-10 uzależnienie od Internetu rozpoznaje się wówczas, kiedy w okresie ostatniego roku stwierdzono obecność co najmniej trzech objawów z poniższej listy:

  • silną potrzebę lub poczucie przymusu korzystania z Internetu
  • subiektywne przekonanie o mniejszej możliwości kontrolowania zachowań związanych z Internetem, tj. upośledzenie kontroli nad powstrzymywaniem się od korzystania z Internetu oraz nad długością spędzania czasu w Internecie
  • występowanie, przy próbach przerwania lub ograniczenia korzystania z Internetu, niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do komputera
  • spędzanie coraz większej ilości czasu w Internecie w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane było w znacznie krótszym czasie
  • postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub dotychczasowych zainteresowań na rzecz Internetu
  • korzystanie z Internetu pomimo szkodliwych następstw (fizycznych, psychicznych i społecznych), o których wiadomo, że mają związek ze spędzaniem czasu w Internecie

Uzależnienie od komputera lub Internetu nie zostało jeszcze uznane za jednostkę chorobową, ale wydaje się to być jedynie kwestią czasu. Dlatego wszystkim, którzy chcą wyjść z tego uzależnienia, pozostaje na dzisiaj leczenie prywatne, na które zbyt wielu osób nie stać. Rolą lekarza pierwszego kontaktu powinno być nakłonienie pacjenta do spotkania z osobą zajmującą się terapią uzależnień, np. w specjalistycznej poradni, gdzie są leczone są inne uzależnienia. Terapia polega na zmianie osobowości. Człowiek musi sobie uzmysłowić, że jest uzależniony i że to choroba. Potem, przy pomocy innych osób, w tym specjalistów musi zmienić swoje zachowania, relacje z innymi ludźmi, znaleźć inne sposoby redukowania napięć bądź odnaleźć inne źródła zadowolenia. Choć jedną z zasad terapii jest odstawienie korzystania z komputera czy Internetu, wiadomo, że całkowita eliminacja komputera ze współczesnego życia nie jest możliwa. Należy z niego korzystać – inteligentnie i z umiarem.

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Wycieczka z SKO w tle

29.03.2024
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi powitali dziś wiosnę w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Odwiedzili Domek Myśliwski Gniazdo Sokoła w Lipnicy. Tradycyjnie już podczas wyjazdu nie zabrakło motywu SKO.
Więcej Wycieczka z SKO w tle

Kto oszczędza ten ma!

29.03.2024
Niezmiernie miło nam jest przedstawić wyjątkowy edukacyjny projekt, który realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi.
Więcej Kto oszczędza ten ma!

Trzeci wywiad z sercem na dłoni

29.03.2024
Walentynkowa rozmowa... Dziś prezentujemy kolejny wywiad ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi w ramach konkursu "Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym" w ramach Programu TalentowiSKO.
Więcej Trzeci wywiad z sercem na dłoni