Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa w Węgleszynie
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

Wpis dodany przez szkołę Szkoła Podstawowa w Węgleszynie
Warszawa 25.04.2014

Wiem jak zareagować…. „Najgorsze co możesz zrobić, to nie zrobić nic”- pod takim hasłem odbyło się szkolenie najmłodszych i starszych dzieci z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w szkole w Węgleszynie dnia 11 grudnia 2013 roku.

Każdy z nas zobowiązany jest odpowiednio zareagować, bo obojętność często prowadzi w takich sytuacjach do śmierci. A tak niewiele trzeba by stać się bohaterem, nie takim z książki, ale codziennego życia. Umiejętność zachowania ”zimnej krwi” w sytuacjach krytycznych – to fakt – nie jest łatwa, ale poprzez takowe szkolenia, bardzo możliwa. Po pierwsze muszę chcieć zobaczyć i zareagować na to, co dzieje się obok mnie, a szczególnie wymaga tego zagrożone życie ludzkie, poprzez doznany uraz bądź wypadek. Bo jak mówi stare ludowe porzekadło „Nieszczęścia chodzą nie po ziemi, lecz po ludziach”.

Każdego dnia otaczając się różnymi przedmiotami i biorąc udział w różnych zdarzeniach możemy ulec wypadkowi: porażenia prądem, doznać kontuzji, złamania kończyn, oparzeniu różnego stopnia, a mając nadwątlone zdrowie spowodowane m.in. szybkością naszego życia, a nawet bezmyślnością, omdleć w miejscach zupełnie różnych. Takie jest życie. Więc aby mogło ono przebiegać w miarę bez zakłóceń, trzeba ciągle być czujnym i odpowiednio do zaistniałej sytuacji zareagować zanim zespół pogotowia ratunkowego przez nas zawezwany się zjawi.

Pierwsza pomoc to nic innego jak „kupowanie czasu” dla poszkodowanego. Logika dnia codziennego pokazuje, a statystyki którymi jesteśmy zalewani przez mass media ukazują, że zazwyczaj ratujemy osoby, które są nam najbliższe. Zatem warto nie być bezsilnym w sytuacjach kiedy gra toczy się o zdrowie i życie bliskiej osoby. I to właśnie zależy przede wszystkim i w tym momencie ode mnie. Muszę uświadomić sobie, że mając ręce i głowę, jestem w stanie uratować „komuś” życie. Najważniejsze to zapamiętać prosty w swym działaniu „Łańcuch Przeżycia”. Dwa pierwsze ogniwa zależą właśnie ode mnie – ocenić zdarzenie i zawezwać pomoc następnie rozpocząć resuscytacje krążeniowo-oddechową. Dwa pozostałe ogniwa, to już ręce specjalistów i ich doświadczenie oraz potem specjalistyczna opieka. Ale te dwa pierwsze ogniwa od momentu wypadku są najważniejsze, by żyć po zdarzeniu. I taki to właśnie „Łańcuch Przeżycia” barwnie posługując się prezentacjami i praktyczną realizacją ukazał nam p. Grzegorz Zdon na co dzień pracujący w ŚCRMiTM w Kielcach, Instruktor AED/BLS oraz Instruktor WOPR. Poprzez swoją prelekcję uświadomił nam że „życie ludzkie to najcenniejszy dar”. Nie zmarnujmy tego…

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Mikołajki

11.12.2015
Do nas przybył Mikołaj, a wkrótce my będziemy Mikołajem.
Więcej Mikołajki

Jestem superkonsumentem i swoje prawa znam!

19.11.2019
W ramach edukacji ekonomicznej, która jest jednym z priorytetowych zadań MEN na obecny rok szkolny, w klasie IV b przeprowadzono lekcję wychowawczą pt „Reklamacji nie udziela się... ?”. Podczas zajęć wyjaśniono i przedyskutowano takie pojęcia jak konsument, zakupy, reklama, reklamacja, oszczędzanie, sortowanie śmieci, dbanie o ekologię itp. Kwestie wydawało by się proste, a jednak zupełnie nowe dla niektórych czwartoklasistów.
Więcej Jestem superkonsumentem i swoje prawa znam!

Brawo Lenka!

18.11.2019
Lenka z czwartej klasy pomogła osobom, które chorują na nowotwory.
Więcej Brawo Lenka!

Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

18.11.2019
Historia żyje w piosence” – taki właśnie tytuł nosił tegoroczny montaż słowno – muzyczny przygotowany i zaprezentowany przez zuchów i harcerzy z działającego przy naszej szkole 2.Szczepu Harcerskiego "MEMORIA". Cała zgromadzona publiczność, w tym przedstawiciele Sybiraków, władz wojewódzkich, powiatowych i  lokalnych, a także przedstawiciele działających na terenie sołectwa i sąsiednich miejscowości organizacji pozarządowych, rodzice i cała społeczność szkolna miała możliwość przenieść się w czasy, gdy mieszkańcy stolicy – poza bronią i podstępem - walczyli z Niemcami także dowcipem i piosenką, choć narażali się tym na surowe kary, a często także na śmierć.
Więcej Zakazane piosenki malowane słowem i obrazem - uroczystości rocznicowe posadzenia Dębów Pamięci i Sosny Syberyjskiej na terenie ZSP w Krzęcinie.

Finał Kasztanobrania

18.11.2019
Od około miesiąca uczniowie naszej szkoly brali udział w Kasztanobraniu. Udalo nam sie zebrać okolo 400kg kasztanów, które w ubiegły piątek 8 listopada zostały przekazane Kołu Łowieckiemu "Darz Bór".
Więcej Finał Kasztanobrania